ეზოფლუქსი 10 მგ  ტაბლეტები
• აღნიშნული მედიკამენტი დაგენიშნათ თქვენ. არ მისცეთ სხვებს. შეიძლება ზიანი მიაყენოს მათ, იმ შემთხევაშიც კი,  თუ მათი სიმპტომები თქვენსას ჰგავს.
• ნებისმიერი გვერდითი ეფექტის გამოვლენის შემთხვევაში, ან თუ შენიშნეთ გვერდითი მოვლენა, რომელიც არ არის აქ აღწერილი, გთხოვთ დაუკავშირდეთ მკურნალ ექიმს.  იხილეთ ქვეთავი   4 .
• რა არის ეზოფლუქსი და რა დროს გამოიყენება
• რა უნდა იცოდეთ ეზოფლუქსის მიღებამდე
• ეზოფლუქსის მიღების წესი
• მოსალოდნელი გვერდითი ეფექტები
• ეზოფლუქსის შენახვის პირობები
• შეფუთვის შემადგენლობა და დამატებითი ინფორმაცია
1. რა არის ეზოფლუქსი და რა დროს გამოიყენება
თქვენი სამკურნალო პრეპარატის სახელია ეზოფლუქსი და მისი აქტიური ნივთიერება არის დომპერიდონი, რომელიც მიეკუთვნება სამკურნალო საშუალებების ჯგუფს სახელწოდებით „დოფამინის ანტაგონისტები“. ისინი აჩქარებენ საკვების გადაადგილებას ნაწლავებში.
აღნიშნული პრეპარატი გამოიყენება ბავშვებსა და მოზრდილებში გულისრევისა და ღებინების დროს.
1. რა უნდა იცოდეთ ეზოფლუქსის მიღებამდე
არ მიიღოთ ეზოფლუქსი:
• თუ ხართ ალერგიული დომპერიდონის, ან მისი რომელიმე ინგრედიენტის მიმართ (მითითებულია მე-6 ქვეთავში );ალერგიული რეაქცია შეიძლება გამოიწვიოს ბევრმა მედიკამენტმა და შეიძლება გამოიხატოს გამონაყარით, ქავილით, სახისა და ტუჩების შეშუპებით, ან სუნთქვის  უკმარისობით.
• თუ ექიმისგან იცით, რომ გაქვთ კუჭ-ნაწლავთან დაკავშირებული სერიოზული პრობლემა, როგორიცაა შინაგანი სისხლდენა, ობსტრუქცია ან პერფორაცია.
• თუ აღგენიშნებათ ჰიპოფიზის (პიტუიტარული ჯირკვალის) დაავადება, სახელწოდებით პროლაქტინომა.
• თუ აღგენიშნებათ ღვიძლის ფუნქციის საშუალო ან მძიმე ხარისხის დარღვევა.
• თუ ეკგ -ის მიხედვით გაქვთ გულთან დაკავშირებული პრობლემები, სახელწოდებით „გახანგრძლივებული QT ინტერვალი“.
• თუ გაქვთ ან გქონდათ ისეთი პრობლემა, როდესაც თქვენი გული სათანადოდ ვერ უზრუნველყოფდა სისხლის მიმოქცევას მთელ სხეულში (გულის უკმარისობით გამოწვეული მდგომარეობა).
• თუ აღგენიშნებათ სისხლში კალიუმისა და მაგნიუმის დაბალი დონე, ან სისხლში კალიუმის მაღალი დონე.
• თუ იღებთ გარკვეულ მედიკამენტებს (იხილეთ „სხვა მედიკამენტები და ეზოფლუქსი“).
არ მიიღოთ ეზოფლუქსი, თუ გაწუხებთ მწვავე კუჭის სპაზმი ან გახშირებული  დეფეკაცია. თუ აღგენიშნებათ რომელიმე ზემოაღნიშნული სიმპტომი, გაიარეთ სამედიცინო კონსულტაცია ეზოფლუქსით მკურნალობის დაწყებამდე.
აღნიშნული მედიკამენტის მიღებამდე დაუკავშირდით თქვენ ექიმს, თუ:
• აღგენიშნებათ ღვიძლთან დაკავშირებული პრობლემები (ღვიძლის ფუნქციის დარღვევა ან უკმარისობა) (იხილეთ: არ მიიღოთ ეზოფლუქსი).
• აღგენიშნებათ თირკმელთან დაკავშირებული პრობლემები (თირკმლის ფუნქციის დარღვევა ან უკმარისობა) (იხილეთ: არ მიიღოთ ეზოფლუქსი). ხანგრძლივი მკურნალობის შემთხვევაში სასურველია მიმართოთ ექიმს, რადგან შეიძლება საჭირო გახდეს დოზის შემცირება ან პრეპარატის მიღების სიხშირის შემცირება, აგრეთვე ექიმმა მოითხოვოს მდგომარეობის რეგულარული კონტროლი.
• იყენებთ დომპერიდონს ბავშვებისთვის, ან მოხუცებისთვის (იზრდება ისეთი ექსტრაპირამიდული რეაქციების გინვითარების რისკი, როგორიცაა თვალის სპონტანური მოძრაობები, კისერმრუდობა, კანკალი და კუნთების რიგიდულობა).
დომპერიდონი შეიძლება დაკავშირებული იყოს გულის რითმის დარღვევის და გულის გაჩერების გაზრდილ რისკთან. აღნიშნული რისკი შეიძლება გაიზარდოს 60 წელზე უფროსი ასაკის პაციენტებში, რომლებიც იღებენ დღეში 30მგ-ზე მაღალ დოზას. რისკი ასევე იზრდება  დომპერიდონის სხვა წამლებთან ერთად მიღებისას. აცნობეთ ექიმს ან ფარმაცევტს თუ იღებთ ინფექციების (სოკოვანი ინფექციები, ან ბაქტერიული ინფექცია) სამკურნალო მედიკამენტებს  და/ან თუ გაქვთ გულთან დაკავშირებული პრობლემები, ან შიდსი/აივ (შეძენილი იმუნოდეფიციტის სინდრომი, ადამიანის იმუნოდეფიციტის ვირუსი) (იხილეთ „სხვა მედიკამენტები და ეზოფლუქსი“).
დომპერიდონი მინიმალური ეფექტური დოზით გამოიყენება მოზრდილებსა და ბავშვებში.
თუ დომპერიდონის მიღებისას აღგენიშნებათ გულის რითმის დარღვევა, მაგ.: არარეგულარული პულსი, სუნთქვის გაძნელება, გონების დაკარგვა, დაუკავშირდით ექიმს. დომპერიდონით მკურნალობა უნდა შეწყდეს.
სხვა მედიკამენტები და ეზოფლუქსი
აცნობეთ ექიმს ან ფარმაცევტს თუ იღებთ ან ახლო წარსულში იღებდით ან შეიძლება მიიღოთ სხვა მედიკამენტები.
არ მიიღოთ ეზოფლუქსი, თუ იღებთ:
• სოკოვანი ინფექციების სამკურნალო მედიკამენტებს, როგორიცაა აზოლის ჯგუფის სოკოს საწინააღმდეგო საშუალებები, განსაკუთრებით პერორალურად მისაღები კეტოკონაზოლი, ფლუკონაზოლი ან ვორიკონაზოლი.
• ბაქტერიული ინფექციების სამკურნალო მედიკამენტებს, განსაკუთრებით ერითრომიცინი, კლარითრომიცინი, ტელიტრომიცინი, მოქსიფლოქსაცინი, პენტამიდინი (ანტიბიოტიკები).
• გულის პრობლემების ან მაღალი არტერიული წნევის  სამკურნალო მედიკამენტებს (მაგალითად, ამიოდარონი, დრონედარონი, ქვინიდინი, დიზოპირამიდი, დოფეტილიდი, სოტალოლი, დილთიაზემი, ვერაპამილი).
• ფსიქოზის სამკურნალო მედიკამენტებს (მაგალითად, ჰალოპერიდოლი, პიმოზიდი, სერტინდოლი).
• დეპრესიის სამკურნალო მედიკამენტებს (მაგალითად, ციტალოპრამი, ესციტალოპრამი).
• გასტროინტესტინალური დარღვევების სამკურნალოდ (მაგალითად, ცისაპრიდი, დოლასტერონი, პრუკალოპრიდი).
• ალერგიის სამკურნალო მედიკამენტებს (მაგალითად, მექიტაზინი, მიზოლასტინი).
• მალარიის სამკურნალო მედიკამენტებს (კერძოდ, ჰალოფანტრინი).
• შიდსი/აივ-ის სამკურნალო მედიკამენტებს (პროტეაზის  ინჰიბიტორები).
• კიბოს სამკურნალო მედიკამენტებს (მაგალითად, ტორემიფინი, ვანდეტანიბი, ვინკამინი).
ეზოფლუქსი და აპომორფინი
ეზოფლუქსის და აპომორფინის ერთდროულად მიღებამდე, გაიარეთ სამედიცინო კონსულტაცია. იხილეთ აპომორფინის  ინსტრუქცია.
აცნობეთ ექიმს ან ფარმაცევტს, თუ იღებთ ინფექციების,  გულთან დაკავშირებული პრობლემებისა ან შიდსი/აივ-ის სამკურნალო მედიკამენტებს, აგრეთვე მედიკამენტ ლევოდოპას, პარკინსონის დაავადების სამკურნალოდ.
მნიშვნელოვანია, ჰკითხოთ მკურნალ ექიმს ან ფარმაცევტს, თქვენთვის   რამდენად უსაფრთხოა ეზოფლუქსის გამოყენება, სხვა მედიკამენტებთან  მათ შორის,  რეცეპტის გარეშე გაცემულ მედიკამენტებთან ერთად.
ორსულობა და ძუძუთი კვება
თუ ხართ ორსულად ან ძუძუთი კვებავთ ბავშვს, ფიქრობთ, რომ ხართ ორსულად ან გეგმავთ ორსულობას, აღნიშნული მედიკამენტის მიღებამდე რჩევისათვის მიმართეთ მკურნალ ექიმს ან ფარმაცევტს.
ორსულობა
აღნიშნული მედიკამენტი უკუნაჩვენებია ორსულობისას, გარდა იმ შემთხვევებისა, როდესაც დედისათვის მოსალოდნელი სარგებელი აღემატება ახალშობილზე მოქმედების პოტენციურ რისკს.
ძუძუთი კვება
დომპერიდონი მცირე რაოდენობით გადადის დედის რძეში. დომპერიდონმა შესაძლოა გამოიწვიოს არასასურველი გვერდითი მოვლენები, რომლებიც გავლენას ახდენს ბავშვის გულზე ძუძუთი კვების დროს. დომპერიდონი გამოიყენება ძუძუთი კვების დროს მხოლოდ იმ შემთხვევაში, თუ მკურნალი ექიმი საჭიროდ ჩათვლის. აღნიშნული მედიკამენტის მიღებამდე გაიარეთ სამედიცინო კონსულტაცია.
სატრანსპორტო საშუალებების მართვა ან მექანიზმებთან მუშაობა არ უნდა იყოს პრობლემა, რადგანაც ეზოფლუქსი არ იწვევს ყურადღების კონცენტრაციის დაქვეითებას. თუმცა, სატრანსპორტო საშუალებებისა და მექანიზმების მართვამდე დააკვირდით,  თუ როგორ მოქმედებს თქვენზე აღნიშნული მედიკამენტი.
1. ეზოფლუქსის მიღების წესი
ეზოფლუქსის მიღება რეკომენდებულია ჭამამდე. ჭამის შემდეგ მიღების შემთხვევაში, წამლის შეწოვა გარკვეულწილად ფერხდება.
ზუსტად დაიცავით ინსტრუქციაში მოცემული მითითებები, თუ ექიმმა სხვაგვარად არ გირჩიათ.
მოზრდილები და 12 წლის და უფროსი ასაკის მოზარდები, სხეულის წონით 35 კგ. ან მეტი.
სტანდარტული დოზა- ერთი ტაბლეტი, დღეში სამჯერ, თუ შესაძლებელია ჭამამდე.
არ მიიღოთ სამზე მეტი ტაბლეტი დღეში.
მკურნალობის ხანგრძლივობა
სიმპტომები ჩვეულებრივ ქრება მედიკამენტის მიღებიდან 3-4 დღეში. არ მიიღოთ ეზოფლუქსი 7 დღეზე მეტი ხნის განმავლობაში, ექიმთან კონსულტაციის გავლის გარეშე.
გაფრთხილება: არ გადააჭარბოთ რეკომენდებულ დოზას.
ეზოფლუქსის დოზის გადაჭარბების შემთხვევაში, დაუყოვნებლივ დაუკავშირდით მკურნალ ექიმს, ფარმაცევტს ან ტოქსიკოლოგიის ცენტრს, განსაკუთრებით, ბავშვის მიერ დიდი დოზით მიღებისას. დოზის გადაჭარბების შემთხვევაში მკურნალობა უნდა იყოს სიმპტომატური. შეიძლება ჩატარდეს ეკგ მონიტორინგი, გულთან დაკავშირებული პრობლემების (გახანგრძლივებული QT ინტერვალი) გამო.
თუ დაგავიწყდათ პრეპარატის მიღება, მიიღეთ როგორც კი გაგახსენდებათ.  თუ მოახლოებულია შემდეგი დოზის მიღების დრო, დაიცადეთ და ტაბლეტი მიიღეთ დანიშნულ დროს. ნუ მიიღებთ ორმაგ დოზას გამოტოვებული დოზის კომპენსაციის მიზნით.
1. მოსალოდნელი გვერდითი ეფექტები
დომპერიდონი პაციენტების მიერ კარგად გადაიტანება და ხშირ შემთხვაში არ აღინიშნება თანმდევი გვერდითი ეფექტები.
შეწყვიტეთ მედიკამენტის მიღება და დაუყოვნებლივ  დაუკავშირდით  ექიმს,  თუ აღგენიშნებათ ქვემოთ ჩამოთვლილთაგან რომელიმე სიმპტომი:
უცნობი სიხშირის გვერდითი მოქმედებები (მათი გამოვლენის ზუსტი სიხშირე ვერ დგინდება არსებული მონაცემებით).
• კრუნჩხვები და ეპილეფსიური შეტევები.
• სახის კუნთების ან ხელებისა და ფეხების უნებლიე მოძრაობები, ძლიერი კანკალი;
• კუნთების ძლიერი რიგიდულობა ან კუნთების სპაზმი.
• ალერგიული რეაქციები: ალერგიის ნიშნები, მათ შორის, გამონაყარი (როგორიცაა ჭინჭრის ციება), ქავილი, სუნთქვის უკმარისობა, ხიხინი და/ან სახის ან კისრის შეშუპება, ჰიპერემია ან გულის წასვლა.
• კარდიოვასკულარული სისტემის დარღვევა: დაფიქსირდა გულის რითმის დარღვევები (სწრაფი ან უჩვეულო გულისცემის); აღნიშნულ შემთხვევაში, დაუყოვნებლივ შეწყვიტეთ მკურნალობა. დომპერიდონი შეიძლება დაკავშირებული იყოს გულის რითმის დარღვევის და გულის გაჩერების გაზრდილ რისკთან. აღნიშნული რისკი შეიძლება გაიზარდოს 60 წელზე უფროსი ასაკის პაციენტებში, რომლებიც ღებულობენ დღეში 30მგ-ზე დიდ დოზას. დომპერიდონი მინიმალური ეფექტური დოზით გამოიყენება მოზრდილებსა და ბავშვებში.
შეწყვიტეთ მედიკამენტის მიღება და დაუყოვნებლივ  შეატყობინეთ  ექიმს,  თუ აღგენიშნებათ ქვემოთ ჩამოთვლილთაგან რომელიმე სიმპტომი:
ხშირად (შეიძლება გამოვლინდეს 10-დან 1 პაციენტში)
• პირის სიმშრალე.
არც თუ ისე ხშირად (შეიძლება გამოვლინდეს 100-დან 1 პაციენტში)
• შფოთვა.
• სექსუალური სურვილის უქონლობა ან ლტოლვის დაქვეითება.
• ძილიანობა ან თავის ტკივილი.
• დიარეა.
• მტკივნეული ან მგრძნობიარე მკერდი, ან გამონადენი ძუძუდან.
• საერთო სისუსტე.
სხვა შესაძლო გვერდითი მოვლენები.
• ფეხების მუდმივი მოძრაობის დაუოკებელი სურვილი (მოუსვენარი ფეხების სინდრომი).
• ჭინჭრის ციება.
• აღგზნებულობა ან ნერვოზულობა.
• თვალის მოძრაობის დარღვევა.
• მოშარდვის შეუძლებლობა.
• მკერდის შეშუპება (კაცებშიც კი).
• მენსტრუალური ციკლის შეწყვეტა.
• ცვლილებები ლაბორატორიული ტესტის შედეგებში. თუ ღვიძლის ფუნქციის შემოპწმების მიზნით ჩაიტარებთ სისხლის ანალიზს, შეატყობინეთ ექიმს ან ექთანს, რომ იღებთ ეზოფლუქსს.
თუ შენიშნავთ რომელიმე გვერდით მოვლენას, მათ შორის ისეთ ეფექტებს, რომლებიც არ არის აღწერილი გამოყენების ინსტრუქციაში, აცნობეთ ექიმს ან ფარმაცევტს. გვერდითი ეფექტების შესახებ შეგიძლიათ განაცხადოთ პირდაპირ ეროვნული სისტემის მეშვეობით. გვერდითი ეფექტების შესახებ შეტყობინებით თქვენ უზრუნველყოფთ აღნიშნული მედიკამენტის უსაფრთხოების შესახებ მეტ ინფორმაციას.
1. ეზოფლუქსის  შენახვის პირობები
შეინახეთ 250C-ზე დაბალი ტემპერატურის პირობებში, სინათლისგან დაცულ და მშრალ ადგილას. შეინახეთ თავდაპირველ შეფუთვაში. მოარიდეთ ბავშვებს.
არ გამოიყენოთ აღნიშნული პრეპარატი შეფუთვაზე და ბლისტერზე მითითებული ვარგისიანობის ვადის გასვლის შემდეგ.
1. შეფუთვის შემადგენლობა და დამატებითი ინფორმაცია
რას შეიცავს ეზოფლუქსი
აქტიური ნივთიერება არის დომპერიდონი. ეზოფლუქსის თითო 10 მგ. ტაბლეტი შეიცავს 10მგ  დომპერიდონს.
სხვა ინგრედიენტებია: წინასწარ ჟელატინირებული სიმინდის სახამებელი, მიკროკრისტალური ცელულოზა, ნატრიუმის სახამებლის გლიკოლატი, ნატრიუმის კროსკარმელოზი, კოლოიდური სილიკონის დიოქსიდი, მაგნიუმის სტეარატი, ნატრიუმის ერითროზინი.
ეზოფლუქსის გარეგნული სახე და შეფუთვის შემადგენლობა
ეზოფლუქსის 10 მგ. ტაბლეტი არის ვარდისფერი, მრგვალი, ბრტყელი, გაყოფადი ტაბლეტები აღნიშნულია „MC“ 7 მმ. დიამეტრით.
ტაბლეტები დაფასოებულია 10 ტაბლეტიან PVC-Al  ბლისტერებში, რომლებიც ინსტრუქციასთან ერთად მოთავსებულია მუყაოს კოლოფში.

EZOFLUX 10 mg tablets
- This medicine has been prescribed for you only. Do not pass it on to others. It may harm them, even if their signs of illness are the same as yours.
- If you get any side effects, talk to your doctor or pharmacist. This includes any possible side effects not listed in this leaflet. See section 4.
- What EZOFLUX is and what it is used for
- What you need to know before you take EZOFLUX
- How to take EZOFLUX
- How to store EZOFLUX
The name of your medicine is EZOFLUX and its active ingredient is domperidone, which belongs to a group of medicines called “dopamine antagonists”. They can increase the rate at which food passes through the gut in conditions where this is taking longer than it should.
This medicine is used in adults and in children to treat nausea (feeling sick) and vomiting (being sick).
Do not take EZOFLUX:
- If you are allergic to domperidone or any of the ingredients listed in section 6. An allergic reaction can occur with many medicines and may be recognized as a rash, itching, swollen face or lips, or shortness of breath.
- If your doctor has told you that you have a serious gut problem such as internal bleeding, an obstruction or perforation.
- If you suffer from a disease of the pituitary gland called prolactinoma.
- If you have a moderate or severe liver disease
- if your ECG (electrocardiogram) shows a heart problem called “prolonged QT corrected interval”
- If you have or had a problem where your heart cannot pump the blood round your body as well as it should (condition called heart failure).
- If you have a problem that gives you a low level of potassium or magnesium, or a high level of potassium in your blood.
- If you are taking certain medicines (see Other medicines and EZOFLUX)
You should not use EZOFLUX if you have severe stomach cramps or persistent bowel motions. If you experience either of these, see your doctor before starting EZOFLUX treatment.
Before taking this medicine contact your doctor if you:
- suffer from liver problems (liver function impairment or failure) (see Do not take EZOFLUX)
- suffer from kidney problems (kidney function impairment or failure). It is advisable to ask your doctor for advice in case of prolonged treatment as you may need to take a lower dose or take this medicine less often, and your doctor may want to examine you regularly.
- You use domperidone for a children or an elderly (increased risk of extrapyramidal reactions like irregular eye movements, twisted neck, trembling and muscle stiffness)
Domperidone may be associated with an increased risk of heart rhythm disorder and cardiac arrest. This risk may be more likely in those over 60 years old or taking doses higher than 30mg per day. The risk also increases when domperidone is given together with some drugs. Tell your doctor or pharmacist if you are taking drugs to treat infection (fungal infections or bacterial infection) and/or if you have heart problems or AIDS/HIV (see section Other medicines and EZOFLUX).
Domperidone should be used at the lowest effective dose in adults and children.
While taking domperidone, contact your doctor if you experience heart rhythm disorders such as palpitations, trouble breathing, loss of consciousness. Treatment with domperidone should be stopped.
Other medicines and EZOFLUX
Do not take EZOFLUX if you are taking medicines to treat:
- fungal infections such as azole anti-fungals, specifically oral ketoconazole, fluconazole or voriconazole
- bacterial infections, specifically erythromycin, clarithromycin, telithromycin, moxifloxacin, pentamidine (these are antibiotics)
- heart problems or high blood pressure (e.g., amiodarone, dronedarone, quinidine, disopyramide, dofetilide, sotalol, diltiazem, verapamil)
- psychoses (e.g., haloperidol, pimozide, sertindole)
- depression (e.g., citalopram, escitalopram)
- gastro-intestinal disorders (e.g., cisapride, dolasetron, prucalopride)
- allergy (e.g., mequitazine, mizolastine)
- malaria (in particular halofantrine)
- AIDS/HIV (protease inhibitors)
- cancer (e.g., toremifene, vandetanib, vincamine)
EZOFLUX and apomorphine
Before you use EZOFLUX and apomorphine, your doctor will ensure that you tolerate both medicines when used simultaneously. Ask your doctor or specialist for a personalised advice. Please refer to the apomorphine leaflet.
Tell your doctor or pharmacist if you are taking drugs to treat infection, heart problems or AIDS/HIV or a medicine called levodopa for Parkinson’s disease.
It is important to ask your doctor or pharmacist if EZOFLUX is safe for you when you are taking any other medicines, including medicines obtained without prescription.
Pregnancy and breast-feeding
The drug should not be used in pregnancy unless the benefit is considered to outweigh the potential risk for the foetus.
Small amounts of domperidone have been detected in breast milk. Domperidone may cause unwanted side effects affecting the heart in a breast-fed baby. Domperidone should be used during breast feeding only if your physician considers this clearly necessary. Ask your doctor for advice before taking this medicine.
Driving and using machines should not be a problem since EZOFLUX is a drug which does not usually cause loss of alertness. However, you should know how you are affected by this medicine before you drive or operate machines.
Always take this medicine exactly as your doctor has told you. Check with your doctor or pharmacist if you are not sure.
It is recommended to take oral EZOFLUX before meals. If taken after meals, absorption of the drug is somewhat delayed.
Follow these instructions closely unless your doctor has advised you otherwise.
Adults and adolescents 12 years of age and older with a body weight of 35 kg or more
The usual dose is one tablet taken up to three times per day, if possible before meals.
Do not take more than three tablets per day.
Duration of treatment
Symptoms usually resolve with 3-4 days of taking this medicine. Do not take EZOFLUX for longer than 7 days without consulting your doctor.
Important: do not exceed the recommended dose.
If you take more EZOFLUX than you should
If you have used or taken too much EZOFLUX contact your doctor, pharmacist or the poison centre immediately, in particular if a child has taken too much. In the event of overdose, symptomatic treatment could be implemented. An ECG monitoring could be undertaken, because of the possibility of a heart problem called prolonged QT interval.
If you forget to take EZOFLUX
Take your medicine as soon as you remember. If it is almost time for your next dose, wait until that is due and then continue as normal. Do not take a double dose to make up for a forgotten dose.
Domperidone is well tolerated and most patients do not experience any adverse reactions.
If you experience any of the following, stop using the medicine and seek immediate medical help:
Not known (frequency cannot be estimated from the available data)
- Fits or seizures.
- Involuntary movements of the face or arms and legs, excessive trembling,
- Excessive muscle stiffness or muscle spasm.
- Allergic reactions: signs of allergy include rash (such as hives), itching, shortness of breath, wheezing and or swollen face or neck, flushing or fainting.
- Disorders of the cardiovascular system: heart rhythm disorders (rapid or irregular heart beat) have been reported; if this happens, you should stop the treatment immediately. Domperidone may be associated with an increased risk of heart rhythm disorder and cardiac arrest. This risk may be more likely in those over 60 years old or taking doses higher than 30 mg per day. Domperidone should be used at the lowest effective dose in adults and children.
If you experience any of the following, stop using the medicine and talk to your doctor:
- Dry mouth.
- Loss of interest in sex or diminished interest in sex.
- Sleepiness or headache.
- Painful or tender breasts, or discharge from breasts
- A general feeling of weakness.
Other side effects which can occur
- Irresistible urge to move the legs (restless leg syndrome).
- Agitation or Nervousness.
- Eye movement disorder.
- Inability to urinate.
- Swollen breasts (even in men).
- Stop in menstrual periods.
- Changes in certain laboratory test results. If you have a blood test to check your liver functions tell your doctor or nurse that you are taking EZOFLUX.
Store below 25oC, protected from light, in a dry place.
Keep the tablets in the original packaging.
Do not use the medicine after the expiry date. This is written on the carton. It is also on each blister of tablets.
What EZOFLUX contains
- The active substance is domperidone. Each tablet of EZOFLUX 10 mg contains 10 mg of domperidone.
- The other ingredients are: pregelatinised starch maize, microcrystalline cellulose, sodium starch glycollate, crosscarmellose sodium, colloidal silicon dioxide, magnesium stearate, erythrosine sodium.
What EZOFLUX looks like and contents of the pack
The tablet of EZOFLUX 10 mg is pink, round, flat, scored tablets marked “MC” with a 7 mm diameter.
Tablets are packed into PVC-Al foils of ten tablets in a carton box with a patient information leaflet.