- რა უნდა იცოდეთ ნიუკლავის მიღებამდე
ნიუკლავი არის ანტიბიოტიკი, რომელიც კლავს ინფექციის გამომწვევ ბაქტერიას. მის შემადგენლობაში შედის ორი სხვადასხვა პრეპარატი: ამოქსიცილინი და კლავულანის მჟავა. ამოქსიცილინი მიეკუთვნება სამკურნალო საშუალებების ჯგუფს სახელწოდებით „პენიცილინი“.
ნიუკლავი ბავშვებსა და მოზრდილებში ინიშნება შემდეგი ინფექციების სამკურნალოდ:
- შუა ყურის და სინუსის ინფექციები
- სასუნთქი გზების ინფექციები
- საშარდე გზების ინფექციები
- კანისა და რბილი ქსოვილების ინფექციები, მათ შორის პირის ღრუს ინფექციები
- ძვლებისა და სახსრების ინფექციები
არ მიიღოთ ნიუკლავი:
- თუ გაქვთ ალერგია ამოქსიცილინის, კლავულანის მჟავის, პენიცილინის ან აღნიშნული პრეპარატის ნებისმიერი სხვა ინგრედიენტის მიმართ (მითითებულია მე-6 ქვეთავში );
- თუ წარსულში გქონდათ მძიმე ალერგიული (ჰიპერმგრძნობელობის) რეაქცია რომელიმე სხვა ანტიბიოტიკის მიმართ. ეს შეიძლება იყოს კანზე გამონაყარი ან სახისა თუ ყელის შეშუპება.
- თუ წარსულში ჰქონდათ ღვიძლთან დაკავშირებული პრობლემები ან სიყვითლე (კანის გაყვითლება) ანტიბიოტიკების მიღების ფონზე.
არ მიიღოთ ნიუკლავი, თუ ზემოთ ჩამოთვლილიდან რომელიმე მდგომარეობა გეხებათ. რაიმე საკითხზე ეჭვის შემთხვევაში ნიუკლავის მიღებამდე მიმართეთ ექიმს ან ფარმაცევტს.
აღნიშნული პრეპარატის მიღების დაწყებამდე აუცილებელია სამედიცინო კონსულტაცია, თუ:
- გაქვთ ინფექციური მონონუკლეოზი.
- ჩატარებული გაქვთ მკურნალობა ღვიძლის ან თირკმლის პრობლემებთან დაკავშირებით.
- გაქვთ შარდვის დარღვევები.
თუ არ ხართ დარწმუნებული, რომ ზემოთ ჩამოთვლილიდან რომელიმე დაავადება გეხებათ თქვენ, ნიუკლავის მიღებამდე კონსულტაციისთვის მიმართეთ ექიმს ან ფარმაცევტს.
ზოგ შემთხვევაში ექიმს შეუძლია ჩაატაროს ინფექციის გამომწვევი ბაქტერიის ანალიზი. ანალიზის შედეგების მიხედვით, თქვენ დაგენიშნებათ ნიუკლავის სხვა დოზა ან სხვა მედიკამენტი.
მდგომარეობები, როდესაც საჭიროა სიფრთხილის ზომების დაცვა
ნიუკლავს შეუძლია დაამძიმოს ზოგიერთი არსებული მდგომარეობა ან გამოიწვიოს სერიოზული გვერდითი ეფექთები. აღნიშნული ითვალისწინებს ალერგიულ რეაქციებს, კონვულსიებს (კრუნჩხვა) და მსხვილი ნაწლავის ანთებას. ნიუკლავის მიღებისას საჭიროა სიფრთხილის დაცვა გარკვეულ სიმპტომებთან დაკავშირებით ნებისმიერი სახის პრობლემის რისკის შესამცირებლად. იხილეთ ქვეთავი 4 „მდგომარეობები, როდესაც საჭიროა სიფრთხილის ზომების დაცვა“.
სისხლისა და შარდის ანალიზები
აცნობეთ ექიმს ან მედდას, რომ იღებთ ნიუკლავს, თუ გეგმავთ სისხლის ანალიზის (მაგალითად, სისხლის წითელი უჯრედების ან ღვიძლის ფუნქციის განმსაზღვრელი ანალიზი) ან შარდის ანალიზის (გლუკოზა) ჩატარებას. ნიუკლავს შეუძლია გავლენა იქონიოს აღნიშნული სახის ანალიზების შედეგებზე.
სხვა სამკურნალო საშუალებები და ნიუკლავი
აცნობეთ მკურნალ ექიმს ან ფარმაცევტს, თუ იღებთ, ახლო წარსულში იღებდით ან შეიძლება მიიღოთ რომელიმე სხვა სამკურნალო საშუალება.
- ალოპურინოლისა (გამოიყენება პოდაგრის დროს) და ნიუკლავის ერთდროულად მიღების შემთხვევაში შეიძლება განვითარდეს კანის ალერგიული რეაქცია.
- თუ ღებულობთ პრობენეციდს (გამოიყენება პოდაგრის დროს), ექიმმა შეიძლება დააკორექტიროს ნიუკლავის დოზა.
- იმ შემთხვევაში, თუ ნიუკლავთან ერთად იღებთ პრეპარატებს, რომლებიც ხელს უშლის სისხლის თრომბის წარმოქმნას (როგორიცაა ვარფარინი), შეიძლება საჭირო გახდეს დამატებითი სისხლის ანალიზის ჩატარება.
- ნიუკლავს შეუძლია გავლენა იქონიოს მეთოტრექსატის (კიბოს ან რევმატული დაავადებების სამკურნალო საშუალება) მოქმედებაზე.
- ნიუკლავს შეუძლია გავლენა იქონიოს მიკოფენოლატი მოფეტილის (სამკურნალო საშუალება გამოიყენება ტრანსპლანტირებული ორგანოების მიუღებლობის თავიდან ასაცილებლად) მოქმედებაზე.
ორსულობა და ლაქტაცია
თუ ხართ ორსულად ან ძუძუთი კვებავთ ბავშვს, აღნიშნული პრეპარატის მიღებამდე გაიარეთ სამედიცინო კონსულტაცია.
ნიუკლავს შეუძლია გამოიწვიოს გვერდითი ეფექტები, რომლის სიმპტომებმა შესაძლოა გავლენა იქონიოს ავტომობილის მართვის უნარზე.
არ შეიძლება ავტომობილის მართვა ან მექანიზმებთან მუშაობა, თუ არ გრძნობთ თავს კარგად.
- ნიუკლავის მიღების წესი
მოზრდილები:
- სტანდარტული დოზა: 1 ტაბლეტი დღეში ორჯერ
- დიდი დოზა: 1 ტაბლეტი დღეში სამჯერ
ბავშვები:
40 კგ და 40 კგ-ზე მეტი წონის ბავშვები: როგორც მოზრდილების შემთხვევაში
40 კგ და 40 კგ-ზე ნაკლები წონის ბავშვები: 6 წლის ან ნაკლები ასაკის ბაშვებისთვის რეკომენდებულია პერორალური სუსპენზიის მიღება.
40 კგ-ზე ნაკლები წონის ბავშვების შემთხვევაში, ნიუკლავის ტაბლეტებით მკურნალობის დაწყებამდე გაიარეთ კონსულტაცია ექიმთან ან ფარმაცევტთან. 25 კგ-ზე ნაკლების წონის ბავშვებისთვის არ არის რეკომენდებული ტაბლეტებით მკურნალობა.
თირკმლის და ღვიძლის პრობლემების მქონე პაციენტები:
- თირკმლის პრობლემების შემთხვევაში საჭიროა დოზის კორექტირება. ექიმს შეუძლია დაგინიშნოთ პრეპარატის სხვა დოზა ან სხვა მედიკამენტი.
- ღვიძლის პრობლემების შემთხვევაში შეიძლება საჭირო გახდეს სისხლის ანალიზის უფრო ხშირად ჩატარება, ღვიძლის ფუნქციონირების შესაფასებლად.
ნიუკლავის მიღების წესი:
- გადაყლაპეთ მთლიანი ტაბლეტი ერთ ჭიქა წყალთან ერთად საკვების მიღების დაწყებისას ან ცოტა ადრე.
- გაანაწილეთ დოზები ერთნაირად დღის განმავლობაში, სულ მცირე 4 საათიანი ინტერვალით. არ მიიღოთ 2 დოზა 1 საათში.
- არ მიიღოთ ნიუკლავი 2 კვირაზე მეტი ხნის განმავლობაში. თუ თავი უკეთესად არ იგრძენით, შეატყობინეთ თქვენს ექიმს.
ნიუკლავის დოზის გადაჭარბების შემთხვევაში სიმპტომები შეიძლება ითვალისწინებდეს კუჭის აშლას (გულისრევის შეგრძნება, ღებინება ან დიარეა) ან კონვულსიას. დაუყონებლივ მიმართეთ მკურნალ ექიმს. თან იქონიეთ პრეპარატის ფლაკონი ან კოლოფი.
თუ დაგავიწყდათ პრეპარატის მიღება, მიიღეთ გახსენებისთანავე.
არ მიიღოთ შემდეგი დოზა დროის მცირე ინტერვალში, მიიღეთ დაახლოებით 4 საათის შემდეგ.
არ მიიღოთ გაორმაგებული დოზა კომპენსაციის მიზნით.
ნიუკლავის მიღების შეწყვეტა
არ შეწყვიტოთ ნიუკლავის მიღება მკურნალობის დასრულებამდე, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ თავს უკეთ იგრძნობთ. ინფექციის დასაძლევად საჭიროა დანიშნული კურსის ჩატარება. თუ ბაქტერია სრულად არ არის განადგურებული, მან შეიძლება ისევ გამოიწვიოს ინფექცია.
ამ პრეპარატის მიღებასთან დაკავშირებით ნებისმიერი დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად მიმართეთ ექიმს ან ფარმაცევტს.
განსაკუთრებულ სიფრთხილეს საჭიროებს შემდეგი მდგომარეობები:
ალერგიული რეაქციები:
- გამონაყარი კანზე
- სისხლძარღვების ანთება (ვასკულიტი), რომელიც შეიძლება გამოვლინდეს კანზე წითელი ან მეწამული მზარდი ლაქებით, მაგრამ შეიძლება გავრცელდეს სხეულის სხვა ნაწილებზე.
- ცხელება, სახსრების ტკივილი, ყელში, იღლიაში ან საზარდულში ჯირკვლების შეშუპება.
- შეშუპება, ზოგჯერ სახისა და პირის ღრუს არეში (ანგიოედემა), რაც იწვევს სუნთქვის გაძნელებას.
- მწვავე სისხლძარღვოვანი უკმარისობა (კოლაფსი).
აღნიშნულიდან რომელიმე სიმპტომის განვითარების შემთხვევაში დაუყოვნებლივ დაუკავშირდით ექიმს. შეწყვიტეთ ნიუკლავის მიღება.
მსხვილი ნაწლავის ანთება
მსხვილი ნაწლავის ანთება, რომელიც იწვევს დიარეას, როგორც წესი, სისხლის და ლორწოს თანხლებით, კუჭის ტკივილი ან/და ცხელება.
აღნიშნული სიმპტომების გამოვლენის შემთხვევაში დაუყოვნებლივ მიმართეთ ექიმს კონსულტაციისთვის.
ძალიან ხშირი გვერდითი მოქმედება (შეიძლება გამოვლინდეს 10- დან 1-ზე მეტ პაციენტში):
- დიარეა (მოზრდილებში)
ხშირი გვერდითი მოქმედება (შეიძლება გამოვლინდეს 10- დან 1 პაციენტში):
- კანდიდოზი (კანდიდას ინფექცია საშოში, პირის ღრუში ან კანზე)
- ღებინების შეგრძნება (გულისრევა), განსაკუთრებით დიდი დოზების მიღებისას.
აღნიშნული მდგომარეობების განვითარების შემთხვევაში, ნიუკლავი მიიღეთ საკვების მიღებამდე.
- ღებინება
- დიარეა (ბავშვებში)
არახშირი გვერდითი მოქმედება (შეიძლება გამოვლინდეს 100-დან 1 პაციენტში):
- გამონაყარი კანზე, ქავილი
- მზარდი გამონაყარი ქავილით (ჭინჭრის ციება)
- დისპეფსია
- თავბრუსხვევა
არახშირი გვერდითი მოქმედება, რომელიც შეიძლება გამოვლინდეს სისხლის ანალიზებში
- ღვიძლის მიერ გამომუშავებული ზოგიერთი ნივთიერების (ფერმენტის) დონის მომატება
იშვიათი გვერდითი მოქმედება (შეიძლება გამოვლინდეს 1000-დან 1 პაციენტში):
- გამონაყარი კანზე ბუშტუკების ან წვრილი ლაქების სახით (მუქი ლაქები გარშემო კანის აქერცლილი უბნებით – მულტიფორმული ერითემა).
აღნიშნულიდან რომელიმე სიმპტომის განვითარების შემთხვევაში, დაუყოვნებლივ მიმართეთ ექიმს.
იშვიათი გვერდითი მოქმედება, რომელიც შეიძლება გამოვლინდეს სისხლის ანალიზებში
- სისხლის შედედების პროცესში მონაწილე უჯრედების დაბალი რაოდენობა.
- სისხლის თეთრი უჯრედების დაბალი რაოდენობა.
უცნობი სიხშირის გვერდითი მოქმედებები (მათი გამოვლენის ზუსტი სიხშირე ვერ დგინდება არსებული მონაცემებით)
- ალერგიული რეაქციები (იხ. ზემოთ)
- მსხვილი ნაწლავის ანთება (იხ. ზემოთ)
- ტვინის გარსების ანთება (ასეპტიური მენინგიტი)
- სერიოზული კანის რეაქციები:
- კანის ფართო უბნებზე გავრცელებული გამონაყარი ბუშტუკებით და კანის აქერცვლით, განსაკუთრებით პირის ღრუს, ცხვირის, თვალებისა და გენიტალიების არეში (სტივენს-ჯონსონის სინდრომი), და უფრო მძიმე ფორმა, რომელიც გამოიხატება კანის ფართო უბნების აქერცვლით (სხეულის ზედაპირის 30%-ზე მეტი – ტოქსიკური ეპიდერმული ნეკროლიზი).
- კანის ფართო უბნებზე გავრცელებული წითელი ფერის გამონაყარი წვრილი ჩირქოვანი ბუშტუკებით (ბულოზური ექსფოლიაციური დერმატიტი)
- წითელი, ქერცლოვანი გამონაყარი კანზე, კანქვეშ ჩაღრმავებებით და წყლულებით (ეგზანთემატოზური პუსტულოზი)
- გრიპის მსგავსი სიმპტომები, გამონაყარი, ცხელება, გადიდებული ლიმფური კვანძები, ცვლილებები სისხლში ანალიზის საფუძველზე (მათ შორის სისხლის თეთრი უჯრედების მომატება (ეოზინოფილია ) და ღვიძლის ფერმენტების მომატება) (წამლისმიერი გამონაყარი ეოზინოფილიითა და სისტემური სიმპტომებით (DRESS))
აღნიშნულიდან რომელიმე სიმპტომის განვითარების შემთხვევაში დაუყოვნებლივ დაუკავშირდით ექიმს.
- ღვიძლის ანთება (ჰეპატიტი)
- სიყვითლე, გამოწვეული სისხლში ბილირუბინის (ღვიძლში გამომუშავებული ნივთიერება) დონის მომატებით, რაც იწვევს კანისა და თვალის სკლერების სიყვითლეს.
- თირკმლის ფიალების ანთება.
- სისხლის შედედების დროის გაზრდა.
- ჰიპერაქტიურობა.
- კონვულსიები (ამოქსიცილინის / კლავულანის მჟავის დიდი დოზების მიღების ან თირკმლის პრობლემების შემთხვევაში)
- შავი თმიანი ენა
გვერდითი მოქმედება, რომელიც შეიძლება გამოვლინდეს სისხლის ან შარდის ანალიზებში
- სისხლის თეთრი უჯრედების რაოდენობის მკვეთრი შემცირება
- სისხლის წითელი უჯრედების შემცირება (ჰემოლიზური ანემია)
- კრისტალები შარდში
თუ შენიშნავთ ნებისმიერ გვერდით მოვლენას, მათ შორის ისეთ ეფექტებს, რომლებიც არ არის აღწერილი გამოყენების ინსტრუქციაში, აცნობეთ ექიმს ან ფარმაცევტს. გვერდითი ეფექტების შესახებ შეგიძლიათ განაცხადოთ პირდაპირ ეროვნული სისტემის მეშვეობით. გვერდითი ეფექტების შესახებ შეტყობინებით თქვენ უზრუნველყოფთ აღნიშნული მედიკამენტის უსაფრთხოების შესახებ მეტ ინფორმაციას.
- ნიუკლავის შენახვის პირობები
აღნიშნული პრეპარატი შეინახეთ ბავშვებისთვის მიუწვდომელ ადგილას.
შეინახეთ 250C-ზე დაბალი ტემპერატურის პირობებში, თავდაპირველ შეფუთვაში სინათლისა და ნესტისაგან დასაცავად.
არ გამოიყენოთ აღნიშნული პრეპარატი შეფუთვაზე აღნიშნული ვარგისიანობის ვადის გასვლის შემდეგ. ვარგისიანობის ვადა ვრცელდება აღნიშნული თვის ბოლო დღემდე.
რას შეიცავს ნიუკლავი:
- აქტიური ნივთიერებები: ამოქსიცილინი, ამოქსიცილინის ტრიჰიდრატის სახით და კლავულანის მჟავა, კალიუმის კლავულანატის სახით. ნიუკლავი 1გ შემადგენლობაში შედის 875 მგ ამოქსიცილინი, ამოქსიცილინის ტრიჰიდრატის სახით და 125 მგ კლავულანის მჟავა, კალიუმის კლავულანატის სახით.
- სხვა ინგრედიენტებია: მიკროკრისტალური ცელულოზა 105, ნატრიუმის სახამებლის გლიკოლატი, კოლოიდური უწყლო სილიციუმი, მაგნიუმის სტეარატი, ნაწილობრივ ჰიდროლიზირებული პოლივინილის სპირტი,მაკროგოლი 4000, ტალკი, ლეციტინი, ტიტანის დიოქსიდი (E171).
ნიუკლავის გარეგნული სახე და შეფუთვის შემადგენლობა
თეთრი ფერის, ამობურცული, კაფსულის ფორმის, შემოგარსული ტაბლეტები.
ნიუკლავის 1 გ ტაბლეტები დაფასოებულია ალუმინის-პოლივინილქლორიდის-ალუმინის ბლისტერებში, თითოზე 7 ტაბლეტი. შეფუთვაში წარმოდგენილია 14 ტაბლეტი ინსტრუქციასთან ერთად.
სავაჭრო ლიცენზიის მფლობელი და მწარმოებელი:
შპს Medochemie, კვიპროსი, ლიმასოლი, 3011, კონსტანტინოპოლის ქუჩა # 1-10
კომპანია, რომელიც ღებულობს მომხმარებელთა პრეტენზიებს ხარისხთან დაკავშირებით საქართველოს ტერიტორიაზე:
შპს „ნიუ ფარმა“
იურიდიული მისამართი: საქართველო, გორი, ცაბაძის ქ., კორ. 5, ბ. 32.
ფაქტობრივი მისამართი: საქართველო, თბილისი, 0154, ევდოშვილის ქ.# 18
ტელ/ფაქსი: +995 (32)210 88 18
აღნიშნული პროდუქტის შესახებ დამატებითი ინფორმაციისთვის დაუკავშირდით კომპანიას შპს „ნიუ ფარმა“.
ბოლო გადახედვის თარიღი: 2017 წლის სექტემბერი
რჩევა/სამედიცინო მითითება
ანტიბიოტიკები გამოიყენება ბაქტერიებით გამოწვეული ინფექციური დაავადებების სამკურნალოდ. ისინი არ მოქმედებენ ვირუსებით გამოწვეული ინფექციების წინააღმდეგ.
ზოგჯერ ბაქტერიით გამოწვეული ინფექცია არ ექვემდებარება ანტიბიოტიკებით ჩატარებულ მკურნალობას. აღნიშნულის ერთ-ერთ უმთავრეს მიზეზს წარმოადგენს ის, რომ ინფექციის გამომწვევი ბაქტერია რეზისტენტულია მიღებული ანტიბიოტიკის მიმართ. ეს ნიშნავს, რომ მათ შეუძლიათ გადარჩნენ და გამრავლდნენ კიდეც, მიუხედავათ ანტიბიოტიკისა.
ბაქტერია შეიძლება გახდეს რეზისტენტული ანტიბიოტიკის მიმართ სხვადასხვა მიზეზით. ანტიბიოტიკების სიფრთხილით გამოყენებისას შეიძლება შევამციროთ ანტიბიოტიკის მიმართ ბაქტერიის რეზისტენტობის შესაძლებლობა.
ექიმის მიერ დანიშნული ანტიბიოტიკებით თერაპიის კურსი გამიზნულია მხოლოდ მიმდინარე დაავადების სამკურნალოდ.
შემდეგი რჩევების გათვალისწინებით შესაძლებელია ბაქტერიის რეზისტენტობის პრევენცია, რომელიც იწვევს ანტიბიოტიკის მოქმედების შეწყვეტას.
- მნიშვნელოვანია ანტიბიოტიკის მიღება დანიშნული დოზით, დანიშნულ დროს და ხანგრძლივობით. წაიკითხეთ ინსტრუქცია ეტიკეტზე და ნებისმიერ საკითხზე გაურკვევლობის შემთხვევაში მიმართეთ თქვენს ექიმს ან ფარმაცევტს.
- არ მიიღოთ ანტიბიოტიკი, თუ ის არ არის გამოწერილი პირადად თქვენთვის და მიიღეთ ის მხოლოდ იმ ინფექციის სამკურნალოდ, რომლისთვის დაინიშნა.
- არ მიიღოთ სხვა პირებისთვის გამოწერილი ანტიბიოტიკი იმ შემთხვევაშიც კი, თუ მათი ინფექცია თქვენსას ემთხვევა.
- არ გადასცეთ თქვენთვის გამოწერილი ანტიბიოტიკი სხვა პირებს.
- ექიმის მიერ გამოწერილი ანტიბიოტიკების კურსის დასრულების შემდეგ დარჩენილი ანტიბიოტიკები გადაეცით ფარმაცევტს სათანადო წესით უტილიზაციისთვის.

NEWCLAV 1g film-coated tablets
- This medicine has been prescribed for you only. Do not pass it on to others. It may harm them, even if their signs of illness are the same as yours.
- If you get any side effects, talk to your doctor or pharmacist. This includes any possible side effects not listed in this leaflet. See section 4.
- What NEWCLAV is and what it is used for
- What you need to know before you take NEWCLAV
- How to take NEWCLAV
- How to store NEWCLAV
NEWCLAV is an antibiotic and works by killing bacteria that cause infections. It contains two different medicines called amoxicillin and clavulanic acid. Amoxicillin belongs to a group of medicines called “penicillins” that can sometimes be stopped from working (made inactive). The other active component (clavulanic acid) stops this from happening.
NEWCLAV is used in adults and children to treat the following infections:
- middle ear and sinus infections,
- respiratory tract infections,
- urinary tract infections,
- skin and soft tissue infections including dental infections,
- bone and joint infections.
Do not take NEWCLAV:
- If you are allergic to amoxicillin, clavulanic acid, penicillin or any of the other ingredients of this medicine (listed in section 6).
- If you have ever had a severe allergic (hypersensitive) reaction to any other antibiotic. This can include a skin rash or swelling of the face or neck.
- If you have ever had liver problems or jaundice (yellowing of the skin) when taking an antibiotic.
Do not take NEWCLAV if any of the above applies to you. If you are not sure, talk to your doctor or pharmacist before taking NEWCLAV.
Talk to your doctor or pharmacist before taking NEWCLAV:
- If you have glandular fever.
- If you are being treated for liver or kidney problems.
- If you are not passing water regularly.
If you are not sure if any of the above apply to you, talk to your doctor or pharmacist before taking NEWCLAV.
In some cases, your doctor may investigate the type of bacteria that is causing your infection. Depending on the results, you may be given a different strength of NEWCLAV or a different medicine.
NEWCLAV can make some existing conditions worse, or cause serious side effects. These include allergic reactions, convulsions (fits) and inflammation of the large intestine. You must look out for certain symptoms while you are taking NEWCLAV, to reduce the risk of any problems. See ‘Conditions you need to look out for’ in section 4.
Blood and urine tests
If you are having blood tests (such as red blood cell status tests or liver function tests) or urine tests (for glucose), let the doctor or nurse know that you are taking NEWCLAV. This is because NEWCLAV can affect the results of these types of tests.
Other medicines and NEWCLAV
- If you are taking allopurinol (used for gout) with NEWCLAV, it may be more likely that you will have an allergic skin reaction.
- If you are taking probenecid (used for gout), your doctor may decide to adjust your dose of NEWCLAV.
- If medicines to help stop blood clots (such as warfarin) are taken with NEWCLAV then extra blood tests may be needed.
- NEWCLAV can affect how methotrexate (a medicine used to treat cancer or rheumatic diseases) works.
- NEWCLAV may affect how mycophenolate mofetil (a medicine used to prevent the rejection of transplanted organs) works.
Pregnancy and breast-feeding
NEWCLAV can have side effects and the symptoms may make you unfit to drive.
Do not drive or operate machinery unless you are feeling well.
Always take this medicine exactly as your doctor has told you. Check with your doctor or pharmacist if you are not sure.
- Usual dose – 1 tablet two times a day.
- Higher dose – 1 tablet three times a day.
Use in children
- Children weighing 40 kg and over: As for adults.
- Children weighing less than 40 kg: Children aged 6 years or less should preferably be treated with oral suspension.
Ask your doctor or pharmacist for advice when giving NEWCLAV tablets to children weighing less than 40 kg. The tablets are not suitable for children weighing less than 25 kg.
Patients with kidney and liver problems
- If you have kidney problems the dose might be changed. A different strength or different medicine may be chosen by your doctor.
- If you have liver problems you may have more frequent blood tests to check your liver is working.
How to take NEWCLAV
- Swallow the tablets whole with a glass of water at the start of a meal or slightly before.
- Space the doses evenly during the day, at least 4 hours apart. Do not take 2 doses in 1 hour.
- Do not take NEWCLAV for more than 2 weeks. If you still feel unwell you should go back to see the doctor.
If you take more NEWCLAV than you should
If you take too much NEWCLAV, signs might include an upset stomach (feeling sick, being sick or diarrhoea) or convulsions. Talk to your doctor as soon as possible. Take the medicine carton or bottle to show the doctor.
If you forget to take NEWCLAV
If you forget to take a dose take it as soon as you remember.
You should not take the next dose too soon, but wait around 4 hours before taking the next dose.
Do not take a double dose to make up for a forgotten dose.
If you stop taking NEWCLAV
Keep taking NEWCLAV until the treatment is finished, even if you feel better. You need every dose to help fight the infection. If some bacteria survive they can cause the infection to come back.
Allergic reactions:
- Skin rash.
- Inflammation of blood vessels (vasculitis) which may be visible as red or purple raised spots on the skin, but can affect other parts of the body.
- Fever, joint pain, swollen glands in the neck, armpit or groin.
- Swelling, sometimes of the face or mouth (angioedema), causing difficulty in breathing.
Contact a doctor immediately if you get any of these symptoms. Stop taking NEWCLAV.
Inflammation of large intestine
Inflammation of the large intestine, causing watery diarrhoea usually with blood and mucus, stomach pain and/or fever.
Contact your doctor as soon as possible for advice if you get these symptoms.
Very common side effects (may affect more than 1 in 10 people)
- Diarrhoea (in adults).
Common side effects (may affect up to 1 in 10 people)
- Thrush (candida – a yeast infection of the vagina, mouth or skin folds).
- Feeling sick (nausea), especially when taking high doses.
If affected take NEWCLAV before food.
- Diarrhoea (in children).
Uncommon side effects (may affect up to 1 in 100 people)
- Skin rash, itching.
- Raised itchy rash (hives).
Uncommon side effects that may show up in your blood tests:
- Increase in some substances (enzymes) produced by the liver.
Rare side effects (may affect up to 1 in 1000 people)
- Skin rash, which may blister, and looks like small targets (central dark spots surrounded by a paler area, with a dark ring around the edge – erythema multiforme).
If you notice any of these symptoms contact a doctor urgently.
Rare side effects that may show up in your blood tests:
- Low number of cells involved in blood clotting.
- Low number of white blood cells.
Side effects with frequency not known (frequency cannot be estimated from the available data)
- Allergic reactions (see above).
- Inflammation of the large intestine (see above).
- Inflammation of the protective membrane surrounding the brain (aseptic meningitis).
- Serious skin reactions:- A widespread rash with blisters and peeling skin, particularly around the mouth, nose, eyes and genitals (Stevens-Johnson syndrome), and a more severe form, causing extensive peeling of the skin (more than 30% of the body surface – toxic epidermal necrolysis).
- Widespread red skin rash with small pus-containing blisters (bullous exfoliative dermatitis).
- A red, scaly rash with bumps under the skin and blisters (exanthemous pustulosis).
- Flu-like symptoms with a rash, fever, swollen glands, and abnormal blood test results (including increased white blood cells (eosinophilia) and liver enzymes) (Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms (DRESS)).
Contact a doctor immediately if you get any of these symptoms.
- Inflammation of the liver (hepatitis).
- Jaundice, caused by increases in the blood of bilirubin (a substance produced in the liver) which may make your skin and whites of the eyes appear yellow.
- Inflammation of tubes in the kidney.- Blood takes longer to clot.
- Convulsions (in people taking high doses of amoxicillin/clavulanic acid or who have kidney problems).- Black tongue which looks hairy.
Side effects that may show up in your blood or urine tests:
- Severe reduction in the number of white blood cells.
- Low number of red blood cells (haemolytic anaemia).
- Crystals in urine.
Store below 25°C in the original package in order to protect from light and moisture.
Do not use this medicine after the expiry date which is stated on the packaging. The expiry date refers to the last day of that month.
What NEWCLAV contains
- The active substances are: amoxicillin as amoxicillin trihydrate and clavulanic acid as potassium clavulanate. NEWCLAV 1g tablets contain 875 mg of amoxicillin as amoxicillin trihydrate and 125 mg of clavulanic acid as potassium clavulanate.
- The other ingredients are: microcrystalline cellulose 105, sodium starch glycolate, colloidal anhydrous silica, magnesium stearate, polyvinyl alcohol-part.hydrolyzed, macrogol 4000, talc, lecithin, titanium dioxide (E171).
What NEWCLAV looks like and contents of the pack
White, convex, cap-shaped, film coated tablets.
NEWCLAV 1g tablets are supplied in tropicalized blister, of aluminium-polyvinylchloride-aluminium with 7 tablets on each. Packs of 14 tablets with information leaflet are available.
Medochemie Ltd, 1-10 Constantinopeoleus street, 3011, Limassol, Cyprus.
For any information about this medicine, please contact “NEW FARMA” LTD
This leaflet was last revised in September 2017.
Advice/medical education
Antibiotics are used to treat infections caused by bacteria. They have no effect against infections caused by viruses.
Sometimes an infection caused by bacteria does not respond to a course of an antibiotic. One of the commonest reasons for this to occur is because the bacteria causing the infection are resistant to the antibiotic that is being taken. This means that they can survive and even multiply despite the antibiotic.
Bacteria can become resistant to antibiotics for many reasons. Using antibiotics carefully can help to reduce the chance of bacteria becoming resistant to them.
When your doctor prescribes a course of an antibiotic it is intended to treat only your current illness. Paying attention to the following advice will help prevent the emergence of resistant bacteria that could stop the antibiotic working.
- It is very important that you take the antibiotic at the right dose, at the right times and for the right number of days. Read the instructions on the label and if you do not understand anything ask your doctor or pharmacist to explain.
- You should not take an antibiotic unless it has been prescribed specifically for you and you should use it only to treat the infection for which it was prescribed.
- You should not take antibiotics that have been prescribed for other people even if they had an infection that was similar to yours.
- You should not give antibiotics that were prescribed for you to other people.
- If you have any antibiotic left over when you have taken the course as directed by your doctor you should take the remainder to a pharmacy for appropriate disposal