აქტიური ნივთიერება:  50 მკგ მომეტაზონის ფუროატი (მონოჰიდრატის სახით).
დამხმარე ნივთიერებები: მიკროკრისტალური ცელულოზა და  ნატრიუმის  კარბოქსიმეთილცელულოზა, გლიცერინი, ლიმონმჟავას მონოჰიდრატი, ნატრიუმის ციტრატი, პოლისორბატი 80, ბენზალკონიუმის ქლორიდი, ფენილეთილის სპირტი,  დისტილირებული წყალი.
წამლის ფორმა:
ნაზალური სპრეი, სუსპენზია
თეთრი ან მოთეთრო ფერის გაუმჭვირვალე სუსპენზია
თერაპიული ჩვენებები:
ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეი გამოიყენება მოზრდილებსა და 3 წლის და უფროსი ასაკის ბავშვებში სეზონური ალერგიული ან  ან პერინეალური რინიტის სამკურნალოდ.
ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეი ინიშნება 18 წლის და უფროსი ასაკის მოზრდილებში  ცხვირის პოლიპების  სამკურნალოდ.
დოზირება და მიღების წესი:
ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეის ტუმბოს მოქმედებაში მოყვანით მიეწოდება  დაახლოებით 100 მგ  მომეტაზონის ფუროატის სუსპენზია, რაც შეიცავს 50მკგ მომეტაზონის ფუროატს (მომეტაზონის ფუროატის მონოჰიდრატის სახით).
დოზირება
სეზონური ალერგიული ან პერინეალური რინიტი
მოზრდილებსა (მათ შორის ხანდაზმული პაციენტები)და 12 წლის და უფროსი ასაკის ბავშვებში: სტანდარტული რეკომენდირებული დოზა არის 200 მკგ დღეში 2 შესხურებით 50 მკგ თითო ნესტოში დღეში ერთხელ. სიმპტომების კონტროლის შემდეგ, შემანარჩუნებელი დოზა შეიძლება შემცირდეს 100 მკგ – მდე დღეში ერთი შესხურებით თითოეულ ნესტოში. თუ სიმპტომების კონტროლი ვერ ხერხდება, მაქსიმალური დღიური დოზა შეიძლება გაიზარდოს 400 მკგ – მდე, დღეში ერთხელ ოთხი შესხურებით თითო ნესტოში. დოზის შემცირება რეკომენდებულია სიმპტომების კონტროლის შემდეგ
3- დან 11 წლამდე ასაკის ბავშვებში: სტანდარტული დოზა არის ერთი შესხურება (50 მკგ ) თითო ნესტოში  დღეში ერთხელ (მთლიანი დოზა – 100 მკგ).
სეზონური ალერგიული რინიტის მქონე ზოგიერთ პაციენტში მომეტაზონის ფუროატი 0.05% ნაზალური სპრეი  მოქმედებას იწყებს  პირველი დოზის მიღებიდან  12 საათში; თუმცა მკურნალობის სრული ეფექტის მიღება შეუძლებელია პირველი 48 საათის განმავლობაში. შესაბამისად, სრული თერაპიული ეფექტის მისაღწევად რეკომენდებულია პრეპარატის რეგულარული გამოყენება .
ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეით პროფილაქტიკის დაწყება რეკომენდებულია ალერგიული სეზონის დაწყებამდე რამდენიმე დღით ადრე პაციენტებში, რომელთაც ანამნეზში აღენიშნებათ სეზონური ალერგიული რინიტის საშუალო სიმძიმის და ძლიერი  სიმპტომები.
ცხვირის პოლიპები
სტანდარტული რეკომენდირებული დოზა არის 200 მკგ დღეში 2 შესხურებით 50 მკგ თითო ნესტოში დღეში ერთხელ. თუ 5-6 კვირის შემდეგ სიმპტომების კონტროლი ვერ ხერხდება, მაქსიმალური დღიური დოზა შეიძლება გაიზარდოს 400 მკგ-მდე, დღეში ორჯერ ორი შესხურებით თითო ნესტოში. თუ 5-6 კვირის განმავლობაში დღეში ორჯერ მიღების შემთხვევაში არ შეინიშნება გაუმჯობესება, პაციენტის მდგომარეობა განმეორებით უნდა შეფასდეს და მკურნალობის სტრატეგია უნდა გადაიხედოს.
მომეტაზონის ფუროატი 0.05% ნაზალური სპრეის ეფექტურობისა და უსაფრთხოების კვლევები ცხვირის პოლიპების მკურნალობასთან დაკავშირებით ოთხი თვის განმავლობაში მიმდინარეობდა.
ბავშვები:
3 წლამდე ასაკის ბავშვებში ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეის გამოყენების  ეფექტურობა და უსაფრთხოება არ არის დადგენილი.
ცხვირის პოლიპები:
ბავშვებსა და 18 წლამდე ასაკის მოზარდებში ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეის გამოყენების  ეფექტურობა და უსაფრთხოება არ არის დადგენილი.
მიღების წესი:
გამოყენებამდე კარგად შეანჯღრიეთ. 14 დღის ან მეტი ხნის განმავლობაში გამოუყენებლობის შემთხვევაში სპრეის ტუმბო მოქმედებაში მოიყვანეთ და შეასრულეთ 2 შესხურება   ერთგვაროვანი ნაკადის მიღებამდე .
გამოყენებამდე ყოველ ჯერზე კარგად შეანჯღრიეთ ფლაკონი. არ გამოიყენოთ პროდუქტი პირველი გამოყენებიდან 2 თვის შემდეგ.
უკუჩვენებები:
ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეის აქტიური ნივთიერების, მომეტაზონის ფუროატის ან  ნებისმიერი ინგრედიენტის მიმართ ჰიპერმგრძნობელობა. ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეი არ გამოიყენება ცხვირის ლორწოვანი გარსის ლოკალიზებული არანამკურნალევი ინფექციის (როგორიცაა უბრალო ჰერპესის) არსებობისას.
რადგან კორტიკოსტეროიდები აინჰიბირებენ ჭრილობის შეხორცებას, ნაზალური ქირურგიის ან ტრავმის შემდეგ ნაზალური კორტიკოსტეროიდების გამოყენება ნაწიბურის შეხორცებამდე არ შეიძლება.
განსაკუთრებული გაფრთხილებები და სიფრთხილის ზომები:
იმუნოსუპრესია
ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეი სიფრთხილით გამოიყენება პაციენტებში, რომელთაც აღენიშნებათ  სასუნთქი გზების აქტიური ან ლატენტური ტუბერკულოზური ინფექცია , ან არანამკურნალევი სოკოვანი, ბაქტერიული, სისტემური ვირუსული ინფექციები.
პაციენტები, რომლებიც ღებულობენ კორტიკოსტეროიდებს და შესაძლოა ჰქონდეთ დასუსტებული იმუნიტეტი, გაფრთხილებულნი უნდა იყვნენ გარკვეული ინფექციების გამოვლენის (მაგ.: ჩუტყვავილა, წითელა) რისკის და აღნიშნულის შემთხვევაში სამედიცინო დახმარების მიღების თაობაზე.
ადგილობრივი ეფექტები:
პერინეალური რინიტის მქონე პაციენტებში მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალური სპრეით 12-თვიანი მკურნალობის შემდეგ, არ აღინიშნებოდა ცხვირის ლორწოვანის ატროფიის ნიშნები; ასევე, მომეტაზონის ფუროატს შეუძლია ცხვირის ლორწოვანი დაუბრუნოს ნორმალურ ჰისტოლოგიურ ფენოტიპს. მიუხედავად ამისა, მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალური სპრეის რამდენიმე თვის ან უფრო ხანგრძლივი პერიოდის განმავლობაში გამოყენებისას პაციენტებს პერიოდულად უნდა ჩაუტარდეთ გამოკვლევები  ცხვირის ლორწოვანის შესაძლო ცვლილებების გამო.  ცხირში ან ცხვირხახაში ლოკალიზებული სოკოვანი ინფექციის განვითარებისას, შეიძლება საჭირო გახდეს მომეტაზონის ფუროატის  0.05% ნაზალური სპრეით მკურნალობის შეწყვეტა და შესაბამისი მკურნალობის დანიშვნა. ნაზოფარინგიალური გაღიზიანების შემთხვევაში საჭიროა მომეტაზონის ფუროატის  0.05% ნაზალური სპრეით მკურნალობის შეწყვეტა.
ეტარინის 0.05% ნაზალური სპრეის გამოყენება არ არის რეკომენდირებული  ცხვირის ძგიდის პერფორაციის დროს.
კლინიკური  კვლევების თანახმად, ცხვირიდან სისხლდენა უფრო მაღალი სიხშირით ვითარდება პლაცებოსთან შედარებით. ცხვირიდან სისხლდენა სპონტანურად ქრება და ძირითადად მსუბუქი ხარისხისაა.
ეტარინის 0.05% ნაზალური სპრეი შეიცავს ბენზალკონიუმის ქლორიდს, რამაც შესაძლოა გამოიწვიოს ცხვირის გაღიზიანება.
კორტიკოსტეროიდების სისტემური ეფექტები:
ნაზალური  კორტიკოსტეროიდების სისტემური ეფექტების განვითარება შესაძლებელია განსაკუთრებით ხანგრძლივად და მაღალი დოზებით გამოყენებისას. თუმცა, უნდა აღინიშნოს, რომ ამგვარი სისტემური ეფექტების განვითარების შესაძლებლობა ბევრად დაბალია, ვიდრე პერორალური კორტიკოსტეროიდებით მკურნალობის დროს. შესაძლო სისტემური ეფექტები მოიცავს კუშინგის სინდრომს, კუშინგოიდურ ნიშნებს, თირკმელზედა ჯირკვლების ფუნქციის დაქვეითებას, ბავშვებსა და მოზარდებში სიმაღლეში ზრდის შეფერხებას,  კატარაქტას,  გლაუკომას და უფრო იშვიათად ფსიქოლოგიურ  ან ქცევით  ეფექტებს, მათ შორის ფსიქომოტორულ  ჰიპერაქტიურობას, ძილის დარღვევას, შფოთვას, დეპრესიასა და აგრესიას (განსაკუთრებით ბავშვებში).
ინტრანაზალური კორტიკოსტეროიდების გამოყენების შემდეგ  დაფიქსირდა თვალშიდა წნევის მომატების შემთხვევები.
პაციენტები, რომლებიც სისტემურად აქტიური კორტიკოსტეროიდებით ხანგრძლივი მკურნალობიდან გადავიდნენ მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალურ სპრეიზე , სათანადო მეთვალყურეობას საჭიროებენ. ასეთ პაციენტებში სისტემური კორტიკოსტეროიდების მოხსნამ შეიძლება გამოიწვიოს თირკმელზედა ჯირკვლის უკმარისობა რამდენიმე თვის განმავლობაში, ჰიპოთალამო-ჰიპოფიზურ-ადრენალური (HPA) ღერძის ფუნქციის აღდგენამდე. იმ შემთხვევაში, თუ ასეთ პაციენტებს გამოუვლინდათ თირკმელზედა ჯირკვლის უკმარისობის ნიშნები და სიმპტომები ან მოხსნის სიმპტომები (მაგ. სახსრების და/ან კუნთების ტკივილი, დაღლილობა, დეპრესია) ნაზალური სიმპტომების  შემსუბუქების მიუხედავად, სისტემური კორტიკოსტეროიდების მიღება უნდა განახლდეს და დაიწყოს სხვა სახის თერაპიისა და შესაბამისი ღონისძიებების გატარება. ასეთმა გადასვლამ შეიძლება გამოავლინოს ადრე არსებული ალერგიული მდგომარებები, როგორიცაა ალერგიული კონიუქტივიტი და ეგზემა, და რომლებიც სისტემური კორტიკოსტეროიდებით მკურნალობით იყო დათრგუნული .
რეკომენდირებულ დოზაზე მეტის მიღებამ შეიძლება გამოიწვიოს სერიოზული თირკმელზედა ჯირკვლების ფუნქციის დაქვეითება. ასეთ შემთხვევაში გასათვალისწინებელია დამატებითი სისტემური კორტიკოსტეროიდები სტრესის და გეგმიური ოპერაციის დროს.
მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალური სპრეის ეფექტურობა და უსაფრთხოება არ არის შესწავლილი ცალმხრივი პოლიპების, კისტური ფიბროზთან დაკავშირებული პოლიპების  მკურნალობის მიზნით გამოყენებისას.
ცალმხრივი პოლიპები, რომლებიც გარეგნულად უჩვეულო და არასიმეტრიულია, განსაკუთრებით დაწყლულების და სისხლდენის დროს, დამატებით უნდა იქნეს გამოკვლეული.
გავლენა ბავშვების სიმაღლეში ზრდაზე
რეკომენდებულია სიმაღლეში ზრდის რეგულარული კონტროლი იმ ბავშვებში, რომლებიც ხანგრძლივად მკურნალობენ ნაზალური კორტიკოსტეროიდებით. თუ ზრდა შეფერხებულია, უნდა გადაიხედოს მკურნალობა და, თუ შესაძლებელია, უნდა შემცირდეს ნაზალური კორტიკოსტეროიდების დოზა. გარდა ამისა, პაციენტი უნდა გასინჯოს პედიატრმა.
არანაზალური სიმპტომები
მიუხედავად იმისა, რომ ეტარინის 0.05% ნაზალური სპრეი აკონტროლებს ნაზალურ  სიმპტომებს უმეტეს შემთხვევაში, შესაბამისი დამატებითი მკურნალობა უზრუნველყოფს სხვა სიმპტომების, განსაკუთრებით ოკულარული სიმპტომების დამატებით  შემსუბუქებას.
გამოყენება სხვა მედიკამენტებთან ერთად:
(იხილეთ განსაკუთრებული გაფრთხილებები და სიფრთხილის ზომები სისტემური კორტიკოსტეროიდების გამოყენებასთან დაკავშირებით)
კვლევა ჩატარდა ლორატადინთან დაკავშირებით. არანაირი ურთიერთქმედება არ გამოვლენილა.
CYP3A4 ინჰიბიტორების, მათ შორის  კობიცისტატის შემცველი პრეპარატების ერთდროული გამოყენებისას მოსალოდნელია სისტემური გვერდითი ეფექტების რისკის ზრდა. კომბინაციაში მიღება შესაძლებელია იმ შემთხვევაში, თუ სარგებელი აღემატება სისტემური კორტიკოსტეროიდების გვერდითი  ეფექტების გაზრდილ რისკს, აღნიშნულ შემთხვევაში პაციენტებს უნდა გაეწიოთ მონიტორინგი სისტემური კორტიკოსტეროიდების გვერდითი  ეფექტების გამოვლენის თვალსაზრისით.
ფერტილობა, ორსულობა და ლაქტაცია
ორსულობა
ორსულ პაციენტებში მომეტაზონის ფუროატის გამოყენებასთან დაკავშირებით არ არსებობს საკმარისი ინფორმაცია. ცხოველებზე ჩატარებულმა კვლევებმა აჩვენა რეპროდუქციული ტოქსიკურობა. სხვა ნაზალური კორტიკოსტეროიდების მსგავსად, ორსულებში   ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეი გამოიყენება მხოლოდ იმ შემთხვევაში, როდესაც პოტენციური სარგებელი აღემატება პოტენციურ რისკს.იმ დედის ახალშობილს, რომელიც ორსულობის პერიოდში ღებულობდა კორტიკოსტეროიდებს, უნდა ჩაუტარდეს ინტენსიური გამოკვლევა ჰიპოადრენალიზმთან დაკავშირებით.
ლაქტაცია
უცნობია, გამოიყოფა თუ არა მომეტაზონის ფუროატი ადამიანის რძეში. სხვა ნაზალური კორტიკოსტეროიდების მსგავსად, გადაწყვეტილება უნდა იქნას მიღებული ძუძუთი კვების შეწყვეტის ან ეტარინი 0.05% ნაზალური სპრეით მკურნალობის შეწყვეტის შესახებ, იმის გათვალისწინებით, თუ რა დადებით ზემოქმედებას ახდენს ძუძუთი კვება ბავშვზე და მკურნალობა კი დედაზე.
ფერტილობა
არ არსებობს კლინიკური მონაცემები იმის შესახებ, თუ რა გავლენას ახდენს მომეტაზონის ფუროატი ფერტილობაზე. ცხოველებზე ჩატარებულმა კვლევებმა გამოავლინა რეპროდუქციული ტოქსიკურობა, მაგრამ, არავითარი ზეგავლენა ფერტილობაზე.
ზეგავლენა სატრანსპორტო საშუალებების მართვის და მექანიზმების გამოყენების უნარზე
არ არის ცნობილი
გვერდითი მოვლენები:
უსაფრთხოება
ცხვირიდან სისხლდენა სპონტანურად ქრება და ძირითადად მსუბუქი ხარისხისაა. იგი უფრო მაღალი სიხშირით ვითარდება პლაცებოსთან (5%) შედარებით, თუმცა უფრო დაბალი სიხშირით აქტიურ კორტიკოსტეროიდებთან შედარებით (15%-მდე) ალერგიული რინიტთან დაკავშირებული კლინიკური კვლევების შესაბამისად. სხვა გვერდითი მოვლენების განვითარების სიხშირე იყო ისეთივე, რაც პლაცებოს გამოყენების დროს. პაციენტებში, რომლებიც მკურნალობდნენ ნაზალურ პოლიპოზს,  გვერდითი მოვლენების განვითარების სიხშირე იყო ისეთივე, რაც ალერგიული რინიტის მქონე პაციენტებში.
ნაზალური  კორტიკოსტეროიდების სისტემური ეფექტები შესაძლებელია განსაკუთრებით ხანგრძლივად და მაღალი დოზებით გამოყენებისას.
გვერდითი მოქმედება
ალერგიული რინიტის ან ნაზალურ პოლიპოზის მქონე პაციენტებში კლინიკური კვლევებით გამოვლენილი  გვერდითი რეაქციები  (≥ 1% ) წარმოდგენილია ცხრილში 1.  გვერდითი რეაქციები ჩამოთვლილია ნორმატიულ-სამართლებრივი საქმიანობის სამედიცინო ლექსიკონის (MedDRA ) ორგანოთა სისტემის კლასების შესაბამისად. ორგანოთა სისტემის თითოეულ კლასში, გვერდითი რეაქციები კლასიფიცირებულია სიხშირის მიხედვით. სიხშირე განსაზღვრულია შემდეგნაირად: ძალიან ხშირი (≥ 1/10), ხშირი (≥ 1/100, <1/10), ნაკლებად ხშირი (≥1/1 000, <1/100), უცნობი (შეუძლებელია შეფასება არსებული მონაცემებით).
ცხრილი1. გვერდითი რეაქციები  ორგანოთა სისტემის კლასისა და სიხშირის მიხედვით
ძალიან ხშირიხშირიუცნობი
ინფექციები და ინვაზიებიფარინგიტი
ზედა სასუნთქი გზების ინფექცია**
იმუნური სისტემის დარღვევებიმომატებული მგრძნობელობის რეაქციები ანაფილაქსიური რეაქციის, ანგიონევროზული შეშუპების, ბრონქოსპაზმისა და დისპნოეს ჩათვლით
ნერვული
სისტემის დარღვევები
თავის ტკივილი
თვალთან დაკავშირებული დარღვევებიმომატებული თვალის შიდა წნევა
გლაუკომა; კატარაქტა
რესპირატორული,
გულმკერდისა და მედიასტინალური დარღვევები
ცხვირიდან სისხლდენა*ცხვირიდან სისხლდენა
ცხვირის ღრუს წვა
ცხვირის ღრუს გაღიზიანება
ცხვირის ღრუს დაწყლულება
ცხვირის ძგიდის პერფორაცია
კუჭ-ნაწლავის
სისტემის  დარღვევები
ყელის გაღიზიანება*გემოს და ყნოსვის დარღვევები
*დაფიქსირდა „ნაკლებად ხშირი“ სიხშირით ნაზალური პოლიპოზის დროს დღეში ორჯერ გამოყენებისას.
** დაფიქსირდა ნაზალური პოლიპოზის დროს დღეში ორჯერ გამოყენებისას.
ბავშვები
ბავშვებში კლინიკური კვლევებით დადგენილი გვერდითი მოქმედებების სიხშირე, მაგ.: ცხვირიდან სისხლდენა (6%), თავის ტკივილი(3%), ცხვირის ღრუს გაღიზიანება (2%) და  ცემინება იყო ისეთივე, რაც პლაცებოს დროს.
შეტყობინება საეჭვო გვერდითი მოვლენების შესახებ
სამედიცინო პროდუქტის ავტორიზაციის შემდეგ შეტყობინებას საეჭვო გვერდითი მოვლენების შესახებ  დიდი მნიშვნელობა ენიჭება. მისი მეშვეობით შესაძლებელია სამედიცინო პროდუქტის სარგებლის/რისკის ბალანსის უწყვეტი მონიტორინგი. ჯანდაცვის სპეციალისტებს ვთხოვთ, მოგვაწოდონ ინფორმაცია ნებისმიერი საეჭვო გვერდითი მოვლენის შესახებ შეტყობინების ეროვნული სისტემის მეშვეობით.
ჭარბი დოზირება:
სიმპტომები
კორტიკოსტეროიდების შესუნთქვამ და გადაყლაპვამ ჭარბი დოზით შეიძლება გამოიწვიოს HPA ღერძის ფუნქციის დათრგუნვა .
მართვა
მომეტაზონის ფუროატი 0.05% ნაზალური სპრეის სისტემური ბიოშეღწევადობის (<0.1%) გამო, ჭარბი დოზირება არ მოითხოვს რაიმე განსაკუთრებულ ზომებს პაციენტზე დაკვირვებისა და სიმპტომური თერაპიის გარდა .
ფარმაკოლოგიური თვისებები:
ფარმაკოდინამიკური თვისებები:
დეკონგესტანტები და სხვა ნაზალური პრეპარატები, ადგილობრივი გამოყენების  კორტიკოსტეროიდები.
ATC Code: R01AD09
მოქმედების მექანიზმი:
მომეტაზონის ფუროატი ადგილობრივი გლუკოსტეროიდია, რომელიც ამჟღავნებს ადგილობრივ ანთების საწინააღმდეგო თვისებებს სისტემურად არაეფექტური დოზებით.
მომეტაზონ ფუროატის ანტი – ალერგიული და ანთების საწინააღმდეგო ეფექტის მექანიზმი განპირობებულია მისი მაინჰიბირებელი ზემოქმედებით ალერგიული რეაქციის მედიატორებზე. მომეტაზონის ფუროატი მნიშვნელოვნად აინჰიბირებს ალერგიული პაციენტების ლეიკოციტებიდან ლეიკოტრიენების გამონთავისუფლებას. ქსოვილოვან კულტურაში, მომეტაზონის ფუროატს გააჩნია ძლიერი უნარი მოახდინოს IL-1, IL-5, IL-6 და TNFα – ს ინჰიბირება და გამოთავისუფლება; იგი ასევე ლეიკოტრიენების წარმოქმნის ძლიერი ინჰიბიტორია. გარდა ამისა, იგი აინჰიბირებს ადამიანის СВ 4+ T უჯრედებიდან TH2 ციტოკინების, IL-4 და IL-5 წარმოქმნას.
ფარმაკოდინამიკური ეფექტები
ცხვირში ანტიგენის შეყვანის ტესტში, მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალურმა სპრეიმ ალერგიული რეაქციის საწყის და მოგვიანებით ფაზებში ანთებისსაწინააღმდეგო ეფექტი გამოავლინა. ეს გამოვლინდა ჰისტამინისა და ეოზინოფილების აქტივობის შემცირებით (პლაცებოსთან შედარებით), და ეოზინოფილების, ნეიტროფილებისა და ეპითელური უჯრედების ადჰეზიური ცილების დაქვეითებით ( ძირითადთან შედარებით ).
სეზონური ალერგიული რინიტის მქონე პაციენტების 28%-ში, მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალური სპრეი  ავლენს კლინიკურად მნიშვნელოვან ეფექტს პირველი დოზის მიღებიდან 12 საათში. საშუალო მოქმედების (50%) დრო იყო 35.9სთ
პლაცებო-კონტროლირებადი კლინიკური კვლევებით, როდესაც ბავშვები ღებულობდნენ მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალური სპრეის 100მკგ ყოველდღიურად ერთი წლის განმავლობაში, არ გამოვლინდა  ზრდის სიჩქარის შემცირება.
ინფორმაცია 3 -5 წლამდე ასაკის ბავშვებში მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალური სპრეის გამოყენების ეფექტურობასა და უსაფრთხოებაზე შეზღუდულია და შესაბამისი დოზირება დადგენილი არ არის. კვლევის შედეგად, რომელშიც მონაწილეობდა 3 -5 წლამდე ასაკის ბავშვები, რომლებიც ღებულობდნენ  ინტრანაზალურ  მომეტაზონის ფუროატს 50,100 ან 200მკგ ყოველდღიურად 14 დღის განმავლობაში, არ გამოვლინდა მნიშვნელოვანი განსხვავებები პლაზმაში კორტიზოლის დონეზე.
ევროპის მედიკამენტების სააგენტომ უარი თქვა ვალდებულებაზე, წარადგინოს ბავშვებში მომეტაზონის ფუროატის 0.05% ნაზალური სპრეის კვლევების შედეგები სეზონური და პერენიალური რინიტთან დაკავშირებით.
ფარმაკოკინეტიკური თვისებები:
შეწოვა
მომეტაზონის ფუროატს, შეყვანილი ნაზალური გზით, გააჩნია უმნიშვნელო სისტემური ბიოშეღწევადობა < 0.1% პლაზმაში,  ანალიზის მეთოდის მგძნობიარეობის ქვედა ზღვარი – 0.25 პგ/მლ;
განაწილება
მომეტაზონი ცუდად შეიწოვება ცხვირიდან.
მეტაბოლიზმი
მომეტაზონის ფუროატის მცირე რაოდენობა გადაყლაპვისა და აბსორბციის შემდეგ  განიცდის ინტენსიურ მეტაბოლიზმს (ღვიძლში “პირველი გავლის” ეფექტი).
გამოყოფა
შეწოვილი მომეტაზონის ფუროატი მეტაბოლიზდება და მეტაბოლიტების სახით გამოიყოფა ნაღველსა და შარდში .
პრეკლინიკური უსაფრთხოების მონაცემები:
მომეტაზონის ფუროატის გამოყენებამ არ გამოავლინა ტოქსიკური მოქმედება. ყველა გამოვლენილი მოქმედება დამახასიათებელია ამ კლასის ნაერთებისთვის  და დაკავშირებულია გლუკოკორტიკოიდების ფარმაკოლოგიური ეფექტების გაძლიერებასთან.
პრეკლინიკურმა კვლევებმა აჩვენა, რომ მომეტაზონის ფუროატს არ აქვს  ანდროგენური, ესტროგენული და ანტიესტროგენული მოქმედება, მაგრამ სხვა გლუკოკორტიკოიდების მსგავსად, ავლენს antiuterotrophic მოქმედებას.
სხვა გლუკოკორტიკოიდების მსგავსად, მომეტაზონის ფუროატმა აჩვენა კლასტოგენური პოტენციალი ინ ვიტრო მაღალი კონცენტრაციით. თუმცა, მუტაგენური  მოქმედება არ არის მოსალოდნელი შესაბამისი დოზირების შემთხვევაში.
რეპროდუქციული ფუნქციის კვლევისას, 15მკგ/კგ კანქვეშა მომეტაზონის ფუროატის მიღებამ გამოიწვია ვადაგადაცილებული ორსულობა  და გახანგრძლივებული, რთული  მშობიარობა, ახალშობილის გადარჩენის და სხეულის წონის შემცირება. ფერტილობაზე გავლენა არ აღინიშნა.
სხვა გლუკოკორტიკოიდების მსგავსად, მომეტაზონის ფუროატი ტერატოგენურად მოქმედებს მღრღნელებსა და კურდღლებში. აღინიშნა ჭიპის თიაქარი ვირთხებში, თაგვებში მაგარი სასის შეუხორცებლობა და ნაღვლის ბუშტის აგენეზია, ჭიპის თიაქარი და წინა თათების დეფორმაცია კურდღლებში. აგრეთვე აღინიშნა დედის წონის მომატება, გავლენა ნაყოფის ზრდაზე (ნაყოფის უფრო მცირე მასა და/ან ოსიფიკაციის შეფერხება) ვირთხებში, კურდღლებსა და თაგვებში და შთამომავლობის გადარჩენის შემცირება თაგვებში.
თაგვებისა და ვირთხების კანცეროგენობის ხანგრძლივ კვლევებში მომეტაზონის ფუროატის საინჰალაციო ფორმით გამოყენებისას (აეროზოლი CFC) 0.25-2.0 მკგ/ლ კონცენტრაციით 24 თვის განმავლობაში  აღინიშნა ტიპიური გლუკოკორტიკოიდული ეფექტები, მათ შორის არასიმსივნური დაზიანებები. სტატისტიკურად მნიშვნელოვანი დოზის და ეფექტის დამოკიდებულება არ გამოვლენილა სიმსივნურ ტიპებზე.
შეუთავსებლობა:
შენახვის ვადა: 3 წელი
შენახვის განსაკუთრებული პირობები:
შეინახეთ 25°C-ზე დაბალ ტემპერატურაზე თავდაპირველ შეფუთვაში.
შეფუთვა:
ეტარინი 0.025% ნაზალური სპრეი დაფასოებულია თეთრ პოლიეთილენის ფლაკონში სპრეის ტუმბოთი და თავსახურით.
უტილიზაცია:
გამოუყენებელი ფარმაცევტული პროდუქტი ან ნარჩენები უნდა განადგურდეს ადგილობრივი მოთხოვნების შესაბამისად.

Active substance: 50 micrograms mometasone furoate (as the monohydrate).
Etarin 0.05% nasal spray is indicated for use in adults and children 3 years of age and older to treat the symptoms of seasonal allergic or perennial rhinitis.
Etarin 0.05% nasal spray is indicated for the treatment of nasal polyps in adults 18 years of age and older.
After initial priming of the Etarin 0.05% nasal spray pump, each actuation delivers approximately 100 mg of mometasone furoate suspension, containing mometasone furoate monohydrate equivalent to 50 micrograms mometasone furoate.
Seasonal Allergic or Perennial Rhinitis
Adults (including older patients) and children 12 years of age and older: The usual recommended dose is two actuations (50 micrograms/actuation) in each nostril once daily (total dose 200 micrograms). Once symptoms are controlled, dose reduction to one actuation in each nostril (total dose 100 micrograms) may be effective for maintenance. If symptoms are inadequately controlled, the dose may be increased to a maximum daily dose of four actuations in each nostril once daily (total dose 400 micrograms). Dose reduction is recommended following control of symptoms.
Children between the ages of 3 and 11 years: The usual recommended dose is one actuation (50 micrograms/actuation) in each nostril once daily (total dose 100 micrograms).
Mometasone furoate 0.05% nasal spray demonstrated a clinically significant onset of action within 12 hours after the first dose in some patients with seasonal allergic rhinitis; however, full benefit of treatment may not be achieved in the first 48 hours. Therefore, the patient should continue regular use to achieve full therapeutic benefit.
Treatment with Etarin 0.05% nasal spray may need to be initiated some days before the expected start of the pollen season in patients who have a history of moderate to severe symptoms of seasonal allergic rhinitis.
Nasal Polyposis
The usual recommended starting dose for polyposis is two actuations (50 micrograms/actuation) in each nostril once daily (total daily dose of 200 micrograms). If after 5 to 6 weeks symptoms are inadequately controlled, the dose may be increased to a daily dose of two sprays in each nostril twice daily (total daily dose of 400 micrograms). The dose should be titrated to the lowest dose at which effective control of symptoms is maintained. If no improvement in symptoms is seen after 5 to 6 weeks of twice daily administration, the patient should be re-evaluated and treatment strategy reconsidered.
Efficacy and Safety studies of mometasone furoate 0.05% nasal spray for the treatment of nasal polyposis were four months in duration.
Paediatric population
Seasonal Allergic Rhinitis and Perennial Rhinitis
The safety and efficacy of Etarin 0.05% nasal spray in children under 3 years of age have not been established.
The safety and efficacy of Etarin 0.05% nasal spray in children and adolescents under 18 years of age have not been established.
Method of administration
Prior to administration of the first dose, shake container well and actuate the pump 10 times (until a uniform spray is obtained). If the pump is not used for 14 days or longer, reprime the pump with 2
actuations until a uniform spray is observed, before next use.
Shake container well before each use. The bottle should be discarded after the labelled number of actuations or within 2 months of first use.
Hypersensitivity to the active substance, mometasone furoate, or to any of the excipients.
Etarin 0.05% nasal spray should not be used in the presence of untreated localised infection involving the nasal mucosa, such as herpes simplex.
Because of the inhibitory effect of corticosteroids on wound healing, patients who have experienced recent nasal surgery or trauma should not use a nasal corticosteroid until healing has occurred.
Immunosuppression
Etarin 0.05% nasal spray should be used with caution, if at all, in patients with active or quiescent tuberculous infections of the respiratory tract, or in untreated fungal, bacterial, or systemic viral infections.
Patients receiving corticosteroids who are potentially immunosuppressed should be warned of the risk of exposure to certain infections (e.g., chickenpox, measles) and of the importance of obtaining medical advice if such exposure occurs.
Local Nasal Effects
Following 12 months of treatment with mometasone furoate 0.05% nasal spray in a study of patients with perennial rhinitis, there was no evidence of atrophy of the nasal mucosa; also, mometasone furoate tended to reverse the nasal mucosa closer to a normal histologic phenotype. Nevertheless, patients using mometasone furoate 0.05% nasal spray over several months or longer should be examined periodically for possible changes in the nasal mucosa. If localised fungal infection of the nose or pharynx develops, discontinuance of mometasone furoate 0.05% nasal spray therapy or appropriate treatment may be required. Persistence of nasopharyngeal irritation may be an indication for discontinuing mometasone furoate 0.05% nasal spray.
Etarin 0.05% nasal spray is not recommended in case of nasal septum perforation.
In clinical studies, epistaxis occurred at a higher incidence compared to placebo. Epistaxis was generally self-limiting and mild in severity.
Etarin 0.05% nasal spray contains benzalkonium chloride which may cause nasal irritation.
Systemic Effects of Corticosteroids
Systemic effects of nasal corticosteroids may occur, particularly at high doses prescribed for prolonged periods. These effects are much less likely to occur than with oral corticosteroids and may vary in individual patients and between different corticosteroid preparations. Potential systemic effects may include Cushing’s syndrome, Cushingoid features, adrenal suppression, growth retardation in children and adolescents, cataract, glaucoma and more rarely, a range of psychological or behavioural effects including psychomotor hyperactivity, sleep disorders, anxiety, depression or aggression (particularly in children).
Following the use of intranasal corticosteroids, instances of increased intraocular pressure have been reported.
Patients who are transferred from long-term administration of systemically active corticosteroids to mometasone furoate 0.05% nasal spray require careful attention. Systemic corticosteroid withdrawal in such patients may result in adrenal insufficiency for a number of months until recovery of HPA axis function. If these patients exhibit signs and symptoms of adrenal insufficiency or symptoms of withdrawal (e.g., joint and/or muscular pain, lassitude, and depression initially) despite relief from nasal symptoms, systemic corticosteroid administration should be resumed and other modes of therapy and appropriate measures instituted. Such transfer may also unmask pre-existing allergic conditions, such as allergic conjunctivitis and eczema, previously suppressed by systemic corticosteroid therapy.
Treatment with higher than recommended doses may result in clinically significant adrenal suppression. If there is evidence for higher than recommended doses being used, then additional systemic corticosteroid cover should be considered during periods of stress or elective surgery.
Nasal Polyps
The safety and efficacy of mometasone furoate 0.05% nasal spray has not been studied for use in the treatment of unilateral polyps, polyps associated with cystic fibrosis, or polyps that completely obstruct the nasal cavities.
Unilateral polyps that are unusual or irregular in appearance, especially if ulcerating or bleeding, should be further evaluated.
Effect on Growth in Paediatric Population
It is recommended that the height of children receiving prolonged treatment with nasal corticosteroids is regularly monitored. If growth is slowed, therapy should be reviewed with the aim of reducing the dose of nasal corticosteroid if possible, to the lowest dose at which effective control of symptoms is maintained. In addition, consideration should be given to referring the patient to a paediatric specialist.
Non-nasal Symptoms
Although Etarin 0.05% nasal spray will control the nasal symptoms in most patients, the concomitant use of appropriate additional therapy may provide additional relief of other symptoms, particularly ocular symptoms.
INTERACTION WITH OTHER MEDICINAL PRODUCTS AND OTHER FORMS OF
INTERACTION
(See Special warnings and special precautions for use with systemic corticosteroids)
A clinical interaction study was conducted with loratadine. No interactions were observed.
Co-treatment with CYP3A inhibitors, including cobicistat-containing products, is expected to increase the risk of systemic side-effects. The combination should be avoided unless the benefit outweighs the increased risk of systemic corticosteroid side-effects, in which case patients should be monitored for systemic corticosteroid side-effects.
There are no or limited amount of data from the use of mometasone furoate in pregnant women. Studies in animals have shown reproductive toxicity. As with other nasal corticosteroid preparations, Etarin 0.05% nasal spray should not be used in pregnancy unless the potential benefit to the mother justifies any potential risk to the mother, foetus or infant. Infants born of mothers who received corticosteroids during pregnancy should be observed carefully for hypoadrenalism.
It is unknown whether mometasone furoate is excreted in human milk. As with other nasal corticosteroid preparations, a decision must be made whether to discontinue breast-feeding or to discontinue/abstain from Etarin 0.05% nasal spray therapy taking into account the benefit of breast feeding for the child and the benefit of therapy for the woman.
Fertility
There are no clinical data concerning the effect of mometasone furoate on fertility. Animal studies have shown reproductive toxicity, but no effects on fertility.
None known.
Summary of the safety profile
Epistaxis was generally self-limiting and mild in severity, and occurred at a higher incidence compared to placebo (5%), but at a comparable or lower incidence when compared to the active control nasal corticosteroids studied (up to 15%) as reported in clinical studies for allergic rhinitis. The incidence of all other adverse events was comparable with that of placebo. In patients treated for nasal polyposis, the overall incidence of adverse events was similar to that observed for patients with allergic rhinitis.
Systemic effects of nasal corticosteroids may occur, particularly when prescribed at high doses for prolonged periods.
nasal polyposis and post-marketing regardless of indication are presented in Table 1. Adverse reactions are listed according to MedDRA primary system organ class. Within each system organ class, adverse reactions are ranked by frequency. Frequencies were defined as follows: Very common
(≥1/10); common (≥1/100 to <1/10); uncommon (≥1/1,000 to <1/100). The frequency of postmarketing adverse events are considered as “not known (cannot be estimated from the available data)”.
| Table 1: Treatment-related adverse reactions reported by system organ class and frequency | |||
| Very common | Common | Not known | |
| Infections and infestations | Pharyngitis Upper respiratory tract infection** | ||
| Immune system disorders | Hypersensitivity including anaphylactic reactions, angioedema, bronchospasm, and dyspnoea | ||
| Nervous system disorders | Headache | ||
| Eye disorders | Increased intraocular pressure Glaucoma Cataracts | ||
| Respiratory, thoracic and mediastinal disorders | Epistaxis* | Epistaxis Nasal burning Nasal irritation Nasal ulceration | Nasal septum perforation |
| Gastrointestinal disorders | Throat irritation** | Disturbances of taste and smell | |
* recorded at uncommon frequency for twice daily dosing for nasal polyposis **recorded for twice daily dosing for nasal polyposis
In the paediatric population, the incidence of recorded adverse events in clinical studies, e.g., epistaxis (6%), headache (3%), nasal irritation (2%) and sneezing (2%) was comparable to placebo.
Symptoms
Inhalation or oral administration of excessive doses of corticosteroids may lead to suppression of HPA axis function.
Management
Because the systemic bioavailability of mometasone furoate 0.05% nasal spray is <1%, overdose is unlikely to require any therapy other than observation, followed by initiation of the appropriate prescribed dosage.
Pharmacotherapeutic group: Decongestants and Other Nasal Preparations for Topical UseCorticosteroids, ATC code: R01A D09
Mechanism of action
Mometasone furoate is a topical glucocorticosteroid with local anti-inflammatory properties at doses that are not systemically active.
It is likely that much of the mechanism for the anti-allergic and anti-inflammatory effects of mometasone furoate lies in its ability to inhibit the release of mediators of allergic reactions. Mometasone furoate significantly inhibits the release of leukotrienes from leucocytes of allergic patients. In cell culture, mometasone furoate demonstrated high potency in inhibition of synthesis and release of IL-1, IL-5, IL-6 and TNFα; it is also a potent inhibitor of leukotriene production. In addition, it is an extremely potent inhibitor of the production of the Th2 cytokines, IL-4 and IL-5, from human CD4+ T-cells.
Pharmacodynamic effects
In studies utilising nasal antigen challenge, mometasone furoate 0.05% nasal spray has shown antiinflammatory activity in both the early- and late- phase allergic responses. This has been demonstrated by decreases (vs placebo) in histamine and eosinophil activity and reductions (vs baseline) in eosinophils, neutrophils, and epithelial cell adhesion proteins.
In 28% of the patients with seasonal allergic rhinitis, mometasone furoate 0.05% nasal spray demonstrated a clinically significant onset of action within 12 hours after the first dose. The median (50%) onset time of relief was 35.9 hours.
In a placebo-controlled clinical trial in which paediatric patients (n=49/group) were administered mometasone furoate 0.05% nasal spray 100 micrograms daily for one year, no reduction in growth velocity was observed.
There are limited data available on the safety and efficacy of mometasone furoate 0.05% nasal spray in the paediatric population aged 3 to 5 years, and an appropriate dosage range cannot be established. In a study involving 48 children aged 3 to 5 years treated with intranasal mometasone furoate 50, 100 or 200 μg/day for 14 days, there was no significant differences from placebo in the mean change in plasma cortisol level in response to the tetracosactrin stimulation test.
The European Medicines Agency has waived the obligation to submit the results of studies with mometasone furoate 0.05% nasal spray in all subsets of the paediatric population in seasonal and perennial allergic rhinitis.
Absorption
Mometasone furoate, administered as an aqueous nasal spray, has a systemic bioavailability of <1% in plasma, using a sensitive assay with a lower quantitation limit of 0.25 pg/ml.
Distribution
Not applicable as mometasone is poorly absorbed via the nasal route.
Biotransformation
The small amount that may be swallowed and absorbed undergoes extensive first-pass hepatic metabolism.
Elimination
Absorbed mometasone furoate is extensively metabolized and the metabolites are excreted in urine and bile.
PRECLINICAL SAFETY DATA
No toxicological effects unique to mometasone furoate exposure were demonstrated. All observed effects are typical of this class of compounds and are related to exaggerated pharmacologic effects of glucocorticoids.
Preclinical studies demonstrate that mometasone furoate is devoid of androgenic, antiandrogenic, estrogenic or antiestrogenic activity but, like other glucocorticoids, it exhibits some antiuterotrophic activity and delays vaginal opening in animal models at high oral doses of 56 mg/kg/day and 280 mg/kg/day.
Like other glucocorticoids, mometasone furoate showed a clastogenic potential in-vitro at high concentrations. However, no mutagenic effects can be expected at therapeutically relevant doses.
In studies of reproductive function, subcutaneous mometasone furoate, at 15 micrograms/kg prolonged gestation and prolonged and difficult labour occurred with a reduction in offspring survival and body weight or body weight gain. There was no effect on fertility.
Like other glucocorticoids, mometasone furoate is a teratogen in rodents and rabbits. Effects noted were umbilical hernia in rats, cleft palate in mice and gallbladder agenesis, umbilical hernia, and flexed front paws in rabbits. There were also reductions in maternal body weight gains, effects on foetal growth (lower foetal body weight and/or delayed ossification) in rats, rabbits and mice, and reduced offspring survival in mice.
The carcinogenicity potential of inhaled mometasone furoate (aerosol with CFC propellant and surfactant) at concentrations of 0.25 to 2.0 micrograms/l was investigated in 24-month studies in mice and rats. Typical glucocorticoid-related effects, including several non-neoplastic lesions, were observed. No statistically significant dose-response relationship was detected for any of the tumour types.
Not applicable.
3 years.
Store below 25°C, in original package.
NATURE AND CONTENTS OF CONTAINER
Etarin 0.05% nasal spray is contained in a white, polyethylene bottle, supplied with a spray pump and cap.
Any unused medicinal product or waste material should be disposed of in accordance with local requirements.