- რა უნდა იცოდეთ ნიუკლავის მიღებამდე
ნიუკლავი არის ანტიბიოტიკი, რომელიც კლავს ინფექციის გამომწვევ ბაქტერიას. მის შემადგენლობაში შედის ორი სხვადასხვა პრეპარატი: ამოქსიცილინი და კლავულანის მჟავა. ამოქსიცილინი მიეკუთვნება სამკურნალო საშუალებების ჯგუფს სახელწოდებით „პენიცილინი“, რომლის მოქმედება ზოგჯერ შეიძლება შეჩერებულ იქნას (მოხდეს ინაქტივაცია). მეორე აქტიური ნივთიერება (კლავულანის მჟავა) აჩერებს ამ პროცესს.
ნიუკლავი ჩვილებსა და ბავშვებში ინიშნება შემდეგი ინფექციების სამკურნალოდ:
- შუა ყურის და სინუსის ინფექციები
- სასუნთქი გზების ინფექციები
- საშარდე გზების ინფექციები
- კანისა და რბილი ქსოვილების ინფექციები, მათ შორის პირის ღრუს ინფექციები
- ძვლებისა და სახსრების ინფექციები
არ გამოიყენოთ ნიუკლავი ბავშვებში:
- თუ აქვთ ალერგია (ჰიპერმგრძნობელობა) ამოქსიცილინის, კლავულანის მჟავის ან აღნიშნული პრეპარატის ნებისმიერი სხვა ინგრედიენტის მიმართ (მითითებულია მე-6 ქვეთავში );
- თუ წარსულში ჰქონდათ მძიმე ალერგიული (ჰიპერმგრძნობელობის) რეაქცია ნებისმიერი სხვა ანტიბიოტიკის მიმართ. ეს შეიძლება იყოს კანზე გამონაყარი ან სახისა თუ ყელის შეშუპება.
- თუ წარსულში ჰქონდათ ღვიძლთან დაკავშირებული პრობლემები ან სიყვითლე (კანის გაყვითლება) ანტიბიოტიკების მიღების ფონზე.
არ გამოიყენოთ ნიუკლავი ბავშვებში, თუ ეხებათ ზემოთ ჩამოთვლილიდან რომელიმე მდგომარეობა. რაიმე საკითხზე ეჭვის შემთხვევაში ნიუკლავის მიღებამდე მიმართეთ ექიმს ან ფარმაცევტს.
აღნიშნული პრეპარატის მიღების დაწყებამდე აუცილებელია სამედიცინო კონსულტაცია, თუ:
- ბავშვს აღენიშნება ინფექციური მონონუკლეოზი
- ბავშვს ჩატარებული აქვს მკურნალობა ღვიძლის ან თირკმლის პრობლემებთან დაკავშირებით
- ბავშვს აქვს შარდვის პრობლემები.
თუ არ ხართ დარწმუნებული, რომ ბავშვს ეხება ზემოთ ჩამოთვლილიდან რომელიმე დაავადება, ნიუკლავის მიღებამდე კონსულტაციისთვის მიმართეთ ექიმს ან ფარმაცევტს.
ზოგ შემთხვევაში ექიმს შეუძლია ჩაატაროს ინფექციის გამომწვევი ბაქტერიის ანალიზი. ამ ანალიზის შედეგების მიხედვით, ბავშვს შეიძლება დაენიშნოს ნიუკლავის სხვა დოზა ან სხვა მედიკამენტი.
მდგომარეობები, როდესაც საჭიროა სიფრთხილის ზომების დაცვა
ნიუკლავს შეუძლია დაამძიმოს ზოგიერთი არსებული მდგომარეობა ან გამოიწვიოს სერიოზული გვერდითი მოქმედება. აღნიშნული ითვალისწინებს ალერგიულ რეაქციებს, კონვულსიას (კრუნჩხვას) და მსხვილი ნაწლავის ანთებას. ნიუკლავის მიღებისას საჭიროა სიფრთხილის დაცვა გარკვეულ სიმპტომებთან დაკავშირებით ნებისმიერი პრობლემის რისკის შესამცირებლად. იხ. ქვეთავი 4 „მდგომარეობები, როდესაც საჭიროა სიფრთხილის ზომების დაცვა“.
სისხლისა და შარდის ანალიზები
აცნობეთ ექიმს ან მედდას, რომ ბავშვი ღებულობს ნიუკლავს, თუ გეგმავთ ბავშვისთვის სისხლის ანალიზის (მაგალითად, სისხლის წითელი უჯრედების ან ღვიძლის ფუნქციის განმსაზღვრელი ანალიზი) ან შარდის ანალიზის (გლუკოზა) ჩატარებას. ნიუკლავს შეუძლია გავლენა იქონიოს აღნიშნული სახის ანალიზების შედეგებზე.
სხვა სამკურნალო საშუალებები და ნიუკლავი
აცნობეთ მკურნალ ექიმს ან ფარმაცევტს, თუ ბავშვი ღებულობს, ახლო წარსულში იღებდა ან შეიძლება მიეღო ნებისმიერი სხვა სამკურნალო საშუალება.
- ალოპურინოლისა (გამოიყენება პოდაგრის დროს) და ნიუკლავის ერთდროულად მიღების შემთხვევაში შეიძლება განვითარდეს კანის ალერგიული რეაქცია.
- თუ ბავშვი ღებულობს პრობენეციდს (გამოიყენება პოდაგრის დროს), ექიმმა შეიძლება გადაწყვიტოს ნიუკლავის დოზის კორექტირება.
- იმ შემთხვევაში, თუ ნიუკლავთან ერთად ბავშვი იღებს პრეპარატებს, რომლებიც ხელს უშლის სისხლის თრომბის წარმოქმნას (როგორიცაა ვარფარინი), შეიძლება საჭირო გახდეს დამატებითი სისხლის ანალიზი.
- ნიუკლავს შეუძლია გავლენა იქონიოს მეთოტრექსატის (კიბოს ან რევმატული დაავადებების სამკურნალო საშუალება) მოქმედებაზე.
- ნიუკლავს შეუძლია გავლენა იქონიოს მიკოფენოლატი მოფეტილის (სამკურნალო საშუალება გამოიყენება ტრანსპლანტირებული ორგანოების მიუღებლობის თავიდან ასაცილებლად) მოქმედებაზე.
ორსულობა, დალაქტაცია და ფერტილობა
თუ ხართ ორსულად ან ძუძუთი კვებავთ ბავშვს, აღნიშნული პრეპარატის მიღებამდე გაიარეთ სამედიცინო კონსულტაცია.
ნიუკლავს შეუძლია გამოიწვიოს გვერდითი მოქმედება, რომლის სიმპტომებმა შესაძლოა გავლენა იქონიოს ავტომობილის მართვის უნარზე.
არ შეიძლება ავტომობილის მართვა ან მექანიზმებთან მუშაობა, თუ არ გრძნობთ თავს კარგად.
- ნიუკლავის მიღების წესი
40 კგ ან მეტი წონის ბავშვები და მოზრდილები :
- აღნიშნული სუსპენზიის გამოყენება, როგორც წესი, არ არის რეკომენდებული 40 კგ ან მეტი წონის ბავშვებსა და მოზრდილებში. გაიარეთ სამედიცინო კონსულტაცია.
40 კგ-ზე ნაკლები წონის ბავშვები :
ყველა დოზა გამოიყენება ბავშვის სხეულის წონის გათვალისწინებით.
- ექიმი დაგინიშნავთ ნიუკლავის შესაბამის დოზას თქვენი ახალშობილისთვის ან ბავშვისთვის.
- თქვენ შეგიძლიათ გამოიყენოთ პლასტმასის საზომი კოვზი და საზომი ჭიქა ზუსტი დოზირებისთვის.
- რეკომენდებული დღიური დოზა: 25მგ/3.6მგ-დან 45მგ/6.4მგ-მდე კილოგრამ წონაზე გადაანგარიშებით, გაყოფილი ორ მიღებად.
- დიდი დოზა: 70მგ/10მგ ერთ კილოგრამ წონაზე დღეში ერთხელ, გაყოფილი ორ მიღებად.
თირკმლის და ღვიძლის პრობლემების მქონე პაციენტები:
- თირკმლის პრობლემების შემთხვევაში საჭიროა დოზის კორექტირება. ექიმს შეუძლია დაგინიშნოთ პრეპარატის სხვა დოზა ან სხვა მედიკამენტი.
- ღვიძლის პრობლემების შემთხვევაში შეიძლება საჭირო გახდეს სისხლის ანალიზის უფრო ხშირად ჩატარება, ღვიძლის ფუნქციონირების შესაფასებლად.
ნიუკლავის მიღების წესი:
- ყოველი მიღების წინ ფლაკონი კარგად შეანჯღრიეთ.
- მიეცით ჭამის დაწყებისას ან ჭამის წინ.
- თანაბრად გაანაწილეთ დოზები დღის განმავლობაში, სულ მცირე 4 საათიანი ინტერვალით. ბავშვს არ მისცეთ 2 დოზა 1 საათის განმავლობაში.
- ბავშვს არ მისცეთ ნიუკლავი 2 კვირაზე მეტი ხნის განმავლობაში. თუ ბავშვი თავს ისევ ცუდად გრძნობს, მიმართეთ ექიმს.
ნიუკლავის დოზის გადაჭარბების შემთხვევაში სიმპტომები შეიძლება ითვალისწინებდეს კუჭის აშლას (გულისრევის შეგრძნება, გულისრევა ან დიარეა) ან კონვულსიას. დაუყონებლივ მიმართეთ მკურნალ ექიმს. თან იქონიეთ პრეპარატის ფლაკონი.
თუ დაგავიწყდათ ბავშვისთვის პრეპარატის მიცემა, მიეცით როგორც კი გაგახსენდებათ. არ ნისცეთ შემდეგი დოზა დროის მცირე ინტერვალში, მიეცით ის დაახლოებით 4 საათის შემდეგ.
მედიკამენტის მიღების შეწყვეტა
არ შეწყვიტოთ ნიუკლავის მიღება მკურნალობის დასრულებამდე, იმ შემთხვევაშიც კი, თუ ბავშვი თავს უკეთ იგრძნობს. ინფექციის დასაძლევად საჭიროა დანიშნული კურსის ჩატარება. თუ ბაქტერია სრულად არ არის განადგურებული, მან შეიძლება ისევ გამოიწვიოს ინფექცია.
ამ პრეპარატის მიღებასთან დაკავშირებით ნებისმიერი დამატებითი ინფორმაციის მისაღებად მიმართეთ ექიმს ან ფარმაცევტს.
სხვა მედიკამენტების მსგავსად, აღნიშნულმა პრეპარატმაც შესაძლოა გამოიწვიოს გვერდითი ეფექტები, თუმცა არა ყველა პაციენტში. მოცემული პრეპარატის მიღებისას შეიძლება განვითარდეს ქვემოთ ჩამოთვლილი გვერდითი მოვლენები.
განსაკუთრებულ სიფრთხილეს საჭიროებს შემდეგი მდგომარეობები:
ალერგიული რეაქციები:
- გამონაყარი კანზე
- სისხლძარღვების ანთება (ვასკულიტი), რაც შეიძლება გამოვლინდეს კანზე წითელი ან მეწამული მზარდი ლაქებით, მაგრამ შეიძლება გავრცელდეს სხეულის სხვა ნაწილებზე.
- ცხელება, სახსრების ტკივილი, ყელში, იღლიაში ან საზარდულში ჯირკვლების შეშუპება.
- შეშუპება, ზოგჯერ სახისა და პირის ღრუს არეში (ანგიოედემა), რაც იწვევს სუნთქვის გაძნელებას
- მწვავე სისხლძარღვოვანი უკმარისობა (კოლაფსი).
აღნიშნულიდან ნებისმიერი სიმპტომის განვითარების შემთხვევაში დაუყოვნებლივ დაუკავშირდით ექიმს. შეწყვიტეთ ნიუკლავის მიღება.
მსხვილი ნაწლავის ანთება
მსხვილი ნაწლავის ანთება, რომელიც იწვევს დიარეას, როგორც წესი, სისხლის და ლორწოს თანხლებით, კუჭის ტკივილი ან/და ცხელება.
აღნიშნული სიმპტომების გამოვლენის შემთხვევაში დაუყოვნებლივ მიმართეთ ექიმს კონსულტაციისთვის.
ხშირი გვერდითი მოქმედება
შეიძლება გამოვლინდეს 10- დან 1 პაციენტში:
- კანდიდოზი (კანდიდას ინფექცია საშოში, პირის ღრუსა ან კანზე)
- ღებინების შეგრძნება (გულისრევა), განსაკუთრებით დიდი დოზების მიღებისას. აღნიშნული მდგომარეობების განვითარების შემთხვევაში ნიუკლავი მიიღეთ საკვების მიღებამდე.
- ღებინება
- დიარეა (ბავშვებში)
არახშირი გვერდითი მოქმედება
შეიძლება გამოვლინდეს 100-დან 1 პაციენტში:
- გამონაყარი კანზე, ქავილი
- მზარდი გამონაყარი ქავილით (ჭინჭრის ციება)
- დისპეფსია
- თავბრუსხვევა
არახშირი გვერდითი მოქმედება, რომელიც შეიძლება გამოვლინდეს სისხლის ანალიზებში
- ღვიძლის მიერ გამომუშავებული ზოგიერთი ნივთიერების (ფერმენტის) დონის მომატება
იშვიათი გვერდითი მოქმედება
შეიძლება გამოვლინდეს 1000-დან 1 პაციენტში:
- გამონაყარი კანზე ბუშტუკების ან წვრილი ლაქების სახით (მუქი ლაქები გარშემო კანის აქერცლილი უბნებით - მულტიფორმული ერითემა).
აღნიშნულიდან ნებისმიერი სიმპტომის განვითარების შემთხვევაში, დაუყოვნებლივ მიმართეთ ექიმს.
იშვიათი გვერდითი მოქმედება, რომელიც შეიძლება გამოვლინდეს სისხლის ანალიზებში
- სისხლის შედედების პროცესში მონაწილე უჯრედების დაბალი რაოდენობა
- სისხლის თეთრი უჯრედების დაბალი რაოდენობა
სხვა გვერდითი მოქმედება
სხვა გვერდითი მოვლენები დაფიქსირდა ძალიან მცირე რეოდენობის პაციენტებში, მაგრამ მათი გამოვლენის ზუსტი სიხშირე ცნობილი არ არის.
- ალერგიული რეაქციები (იხ. ზემოთ)
- მსხვილი ნაწლავის ანთება (იხ. ზემოთ)
- ტვინის გარსების ანთება (ასეპტიური მენინგიტი)
- სერიოზული კანის რეაქციები:
- კანის ფართო უბნებზე გავრცელებული გამონაყარი ბუშტუკებით და კანის აქერცვლით, განსაკუთრებით პირის ღრუს, ცხვირის, თვალებისა და გენიტალიების არეში (სტივენს-ჯონსონის სინდრომი), და უფრო მძიმე ფორმა, რომელიც გამოიხატება კანის ფართო უბნების აქერცვლით (სხეულის ზედაპირის 30%-ზე მეტი - ტოქსიკური ეპიდერმული ნეკროლიზი).
- კანის ფართო უბნებზე გავრცელებული წითელი ფერის გამონაყარი წვრილი ჩირქოვანი ბუშტუკებით (ბულოზური ექსფოლიაციური დერმატიტი)
- წითელი, ქერცლოვანი გამონაყარი კანზე, კანქვეშ ჩაღრმავებებით და წყლულებით (ეგზანთემატოზური პუსტულოზი)
- გრიპის მსგავსი სიმპტომები, გამონაყარი, ცხელება, გადიდებული ლიმფური კვანძები, ცვლილებები სისხლში ანალიზის საფუძველზე (მათ შორის სისხლის თეთრი უჯრედების მომატება (ეოზინოფილია ) და ღვიძლის ფერმენტების მომატება) (წამლისმიერი გამონაყარი ეოზინოფილიითა და სისტემური სიმპტომებით (DRESS))
აღნიშნულიდან ნებისმიერი სიმპტომის განვითარების შემთხვევაში დაუყოვნებლივ დაუკავშირდით ექიმს.
- ღვიძლის ანთება (ჰეპატიტი)
- სიყვითლე, გამოწვეული სისხლში ბილირუბინის (ღვიძლში გამომუშავებული ნივთიერება)დონის მომატებით, რაც იწვევს კანისა და თვალის სკლერების სიყვითლეს.
- თირკმლის ფიალების ანთება
- სისხლის შედედების დროის გაზრდა
- ჰიპერაქტიურობა
- კონვულსია (ამოქსიცილინის / კლავულანის მჟავის დიდი დოზების მიღების ან თირკმლის პრობლემების შემთხვევაში)
- შავი შეფერილობის ენა ( გამოიყურება, როგორც თმიანი)
- ნადები კბილებზე (ბავშვებში), ჩვეულებრივ ქრება კბილების გახეხვის შემდეგ.
გვერდითი მოქმედება, რომელიც შეიძლება გამოვლინდეს სისხლის ან შარდის ანალიზებში
- სისხლის თეთრი უჯრედების რაოდენობის მკვეთრი შემცირება
- სისხლის წითელი უჯრედების შემცირება (ჰემოლიზური ანემია)
- კრისტალები შარდში
თუ შენიშნავთ ნებისმიერ გვერდით მოვლენას, მათ შორის ისეთ ეფექტებს, რომლებიც არ არის აღწერილი გამოყენების ინსტრუქციაში, აცნობეთ ექიმს ან ფარმაცევტს. გვერდითი ეფექტების შესახებ შეგიძლიათ განაცხადოთ პირდაპირ ეროვნული სისტემის მეშვეობით. გვერდითი ეფექტების შესახებ შეტყობინებით თქვენ უზრუნველყოფთ აღნიშნული მედიკამენტის უსაფრთხოების შესახებ მეტ ინფორმაციას.
- ნიუკლავის შენახვის პირობები
აღნიშნული პრეპარატი შეინახეთ სინათლისგან დაცულ და ბავშვებისთვის მიუწვდომელ ადგილას.
შეინახეთ 250C-ზე დაბალი ტემპერატურის პირობებში.
არ გამოიყენოთ აღნიშნული პრეპარატი შეფუთვაზე აღნიშნული ვარგისიანობის ვადის გასვლის შემდეგ. ვარგისიანობის ვადა ვრცელდება აღნიშნული თვის ბოლო დღემდე გაუხსნელი ფლაკონის შემთხვევაში.
რეკონსტიტუციის შემდეგპროდუქტი შეინახეთ მაცივარში და ვარგისია 7 დღის განმავლობაში.
რას შეიცავს ნიუკლავი:
აქტიური ნივთიერებები: 5 მლ სუსპენზიაში შედის 400 მგ ამოქსიცილინი და 57მგ კლავულანის მჟავა (კალიუმის კლავულანატის სახით).
სხვა ინგრედიენტებია: ქსანტანის გუმფისი, ჰიდროქსიპროპილმეთილცელულოზა, ნატრიუმის საქარინი, კოლოიდური უწყლო სილიციუმი (Aerosil), კოლოიდური უწყლო სილიციუმი (Syloid Al -1), მარწყვის არომატი, ატმის არომატი, ლიმნის არომატი, ქარვის მჟავა.
ნიუკლავის გარეგნული სახე და შეფუთვის შემადგენლობა
თეთრი-მოთეთრო ფერის ფხვიერი ფხვნილი წყალში გასახსნელი.
ყავისფერი ნახევრად გამჭვირვალე მინის ფლაკონი, III ტიპი (ალუმინის თეთრი თვსახურით).
150მლ ფლაკონი 70 მლ სუსპენზიისთვის.
200 მლ ფლაკონი 140 მლ სუსპენზიისთვის.
ყველა სახის შეფუთვა შეიძლება არ იყოს გაყიდვაში.
გაცემის წესი:
ფარმაცევტული პროდუქტის ჯგუფი II, გაიცემა ფორმა N3 რეცეპტით.
შპს Medochemie, კვიპროსი, ლიმასოლი, 3011, კონსტანტინოპოლის ქუჩა # 1-10
შპს Medochemie (ქარხანა B), კვიპროსი, ლიმასოლი, 4101 აგიოს-ათანასიოსი, აგიოს-ათანასიოსის სამრეწველო რაიონი , იაპეტოს ქუჩა #48
კომპანია, რომელიც ღებულობს მომხმარებელთა პრეტენზიებს ხარისხთან დაკავშირებით საქართველოს ტერიტორიაზე:
შპს „ნიუ ფარმა“
იურიდიული მისამართი: საქართველო, გორი, ცაბაძის ქ., კორ. 5, ბ. 32.
ფაქტობრივი მისამართი: საქართველო, თბილისი, 0154, ევდოშვილის ქ.# 18
ტელ/ფაქსი: +995 (32)210 88 18
აღნიშნული პროდუქტის შესახებ დამატებითი ინფორმაციისთვის დაუკავშირდით კომპანიას შპს „ნიუ ფარმა“.
ბოლო გადახედვის თარიღი: 2017 წლის სექტემბერი
რჩევა/სამედიცინო მითითება
ანტიბიოტიკები გამოიყენება ბაქტერიებით გამოწვეული ინფექციური დაავადებების სამკურნალოდ. ისინი არ მოქმედებენ ვირუსებით გამოწვეული ინფექციების წინააღმდეგ.
ზოგჯერ ბაქტერიით გამოწვეული ინფექცია არ ექვემდებარება ანტიბიოტიკებით ჩატარებულ მკურნალობას. აღნიშნულის ერთ-ერთ უმთავრეს მიზეზს წარმოადგენს ის, რომ ინფექციის გამომწვევი ბაქტერია რეზისტენტულია მიღებული ანტიბიოტიკის მიმართ. ეს ნიშნავს, რომ მათ შეუძლიათ გადარჩნენ და გამრავლდნენ კიდეც, მიუხედავათ ანტიბიოტიკისა.
ბაქტერია შეიძლება გახდეს რეზისტენტული ანტიბიოტიკის მიმართ სხვადასხვა მიზეზით. ანტიბიოტიკების სიფრთხილით გამოყენებისას შეიძლება შევამციროთ ანტიბიოტიკის მიმართ ბაქტერიის რეზისტენტობის შესაძლებლობა.
ექიმის მიერ დანიშნული ანტიბიოტიკებით თერაპიის კურსი გამიზნულია მხოლოდ მიმდინარე დაავადების სამკურნალოდ.
შემდეგი რჩევების გათვალისწინებით შესაძლებელია ბაქტერიის რეზისტენტობის პრევენცია, რომელიც იწვევს ანტიბიოტიკის მოქმედების შეწყვეტას.
- მნიშვნელოვანია ანტიბიოტიკის მიღება დანიშნული დოზით, დანიშნულ დროს და ხანგრძლივობით. წაიკითხეთ ინსტრუქცია ეტიკეტზე და ნებისმიერ საკითხზე გაურკვევლობის შემთხვევაში მიმართეთ თქვენს ექიმს ან ფარმაცევტს.
- არ მიიღოთ ანტიბიოტიკი, თუ ის არ არის გამოწერილი პირადად თქვენთვის და მიიღეთ ის მხოლოდ იმ ინფექციის სამკურნალოდ, რომლისთვის დაინიშნა.
- არ მიიღოთ სხვა პირებისთვის გამოწერილი ანტიბიოტიკი იმ შემთხვევაშიც კი, თუ მათი ინფექცია თქვენსას ემთხვევა.
- არ გადასცეთ თქვენთვის გამოწერილი ანტიბიოტიკი სხვა პირებს.
- ექიმის მიერ გამოწერილი ანტიბიოტიკების კურსის დასრულების შემდეგ დარჩენილი ანტიბიოტიკები გადაეცით ფარმაცევტს სათანადო წესით უტილიზაციისთვის.
რეკონსტიტუციის ინსტრუქცია
გამოყენებამდე შეამოწმეთ შეფუთვა, ხომ არ არის თავსახური დაზიანებული. შეანჯღიეთ ფლაკონი. დაამატეთ წყალი (ქვემოთ მითითებულის შესაბამისად), გადმოაბრუნეთ და კარგად შეანჯღრიეთ. ან ფლაკონი შეავსეთ წყლით მხოლოდ ფლაკონის ნიშნულამდე, გადმოაბრუნეთ და კარგად შეანჯღრიეთ, შემდეგ დაამატეთ წყალი ზუსტად მონიშნულ დონემდე და კიდევ ერთხელ კარგად შეანჯღრიეთ.
აქტიური ნივთიერების შემცველობა | დასამატებელი წყლის მოცულობა (მლ) | რესუსპენდირული ხსნარის საბოლოო მოცულობა (მლ) |

Amoxicillin/clavulanic acid
Read all of this leaflet carefully before you start giving your child this medicine because it contains important information for them.
- If you have any further questions, ask your doctor or pharmacist or nurse.
- This medicine has been prescribed for a baby or child Do not pass it on to others. It may harm them, even if their signs of illness are the same as your child’s.
- If your child gets any side effects, talk to your doctor or pharmacist or nurse. This includes any possible side effects not listed in this leaflet. See section 4.
- What NEWCLAV is and what it is used for
- What you need to know before you give NEWCLAV
- How to give NEWCLAV
- How to store NEWCLAV
NEWCLAV is an antibiotic and works by killing bacteria that cause infections. It contains two different medicines called amoxicillin and clavulanic acid. Amoxicillin belongs to a group of medicines called “penicillins” that can sometimes be stopped from working (made inactive). The other active component (clavulanic acid) stops this from happening.
NEWCLAV is used in babies and children to treat the following infections:
- middle ear and sinus infections
- respiratory tract infections
- urinary tract infections
- skin and soft tissue infections including dental infections
- bone and joint infections.
Do not give your child NEWCLAV:
- if they are allergic to amoxicillin, clavulanic acid or any of the other ingredients of NEWCLAV (listed in section 6)
- if they have ever had a severe allergic (hypersensitive) reaction to any other antibiotic. This can include a skin rash or swelling of the face or neck
- if they have ever had liver problems or jaundice (yellowing of the skin) when taking an antibiotic.
Do not give NEWCLAV to your child if any of the above apply to your child. If you are not sure, talk to their doctor or pharmacist before giving NEWCLAV.
Check with their doctor, pharmacist or nurse before giving your child this medicine if they:
- have glandular fever
- are being treated for liver or kidney problems
- are not passing water regularly.
If you are not sure if any of the above apply to your child, talk to their doctor or pharmacist before giving NEWCLAV.
In some cases, your doctor may investigate the type of bacteria that is causing your child’s infection. Depending on the results, your child may be given a different strength of NEWCLAV or a different medicine.
NEWCLAV can make some existing conditions worse, or cause serious side effects. These include allergic reactions, convulsions (fits) and inflammation of the large intestine. You must look out for certain symptoms while your child is taking NEWCLAV, to reduce the risk of any problems. See ‘Conditions you need to look out for’ in Section 4.
Blood or urine tests
If your child is having blood tests (such as red blood cell status tests or liver function tests) or urine tests (for glucose), let the doctor or nurse know that they are taking NEWCLAV. This is because NEWCLAV can affect the results of these types of tests.
Other medicines and NEWCLAV
Tell your doctor or pharmacist if your child is taking or has recently taken or might take any other medicines.
If your child is taking allopurinol (used for gout) with NEWCLAV, it may be more likely that they will have an allergic skin reaction.
If your child is taking probenecid (used for gout), your doctor may decide to adjust the dose of NEWCLAV.
If medicines to help stop blood clots (such as warfarin) are taken with NEWCLAV then extra blood tests may be needed.
NEWCLAV can affect how methotrexate (a medicine used to treat cancer or rheumatic diseases) works.
NEWCLAV can affect how mycophenolate mofetil (a medicine used to prevent the rejection of transplanted organs) works.
If your child who is about to take this medicine is pregnant or breast-feeding, thinks they may be pregnant or are planning to have a baby , ask your doctor or pharmacist for advice before taking this medicine.
NEWCLAV can have side effects and the symptoms may make you unfit to drive.
Do not drive or operate machinery unless you are feeling well.
Always give this medicine exactly as your doctor or pharmacist has told you. Check with your doctor or pharmacist if you are not sure.
Adults and children weighing 40 kg or over
- This suspension is not usually recommended for adults and children weighing 40 kg and over. Ask your doctor or pharmacist for advice.
Children weighing less than 40 kg
All doses are worked out depending on the child’s bodyweight in kilograms.
- Your doctor will advise you how much NEWCLAV you should give to your baby or child.
- You may be provided with a plastic measuring spoon or plastic measuring cup or dosing syringe. You should use this to give the correct dose to your baby or child.
- Recommended dose – 25 mg/3.6 mg to 45 mg/6.4 mg for each kilogram of body weight a day, given in two divided doses.
- Higher dose – up to 70 mg/10 mg for each kilogram of body weight a day, given in two divided doses.
Patients with kidney and liver problems
- If your child has kidney problems the dose might be lowered. A different strength or a different medicine may be chosen by your doctor.
- If your child has liver problems they may have more frequent blood tests to see how their liver is working.
How to give NEWCLAV
- Always shake the bottle well before each dose
- Give at the start of a meal or slightly before
- Space the doses evenly during the day, at least 4 hours apart. Do not give 2 doses in 1 hour.
- Do not give your child NEWCLAV for more than 2 weeks. If your child still feels unwell they should go back to see the doctor.
If you give more NEWCLAV than you should
If you give your child too much NEWCLAV, signs might include an upset stomach (feeling sick, being sick or diarrhoea) or convulsions. Talk to their doctor as soon as possible. Take the medicine bottle to show the doctor.
If you forget to give NEWCLAV
If you forget to give your child a dose, give it as soon as you remember. You should not give your child the next dose too soon, but wait about 4 hours before giving the next dose.
If your child stops taking NEWCLAV
Keep giving your child NEWCLAV until the treatment is finished, even if they feel better. Your child needs every dose to help fight the infection. If some bacteria survive they can cause the infection to come back.
If you have any further questions on the use of this mediicne, ask your doctor, pharmacist or nurse.
Like all medicines, this medicine can cause side effects, although not everybody gets them. The side effects below may happen with this medicine.
Allergic reactions:
- skin rash
- inflammation of blood vessels (vasculitis) which may be visible as red or purple raised spots on the skin, but can affect other parts of the body
- fever, joint pain, swollen glands in the neck, armpit or groin
- swelling, sometimes of the face or mouth (angioedema), causing difficulty in breathing
- acute circulatory failure (collapse).
Contact a doctor immediately if your child gets any of these symptoms. Stop taking NEWCLAV.
Inflammation of large intestine
Inflammation of the large intestine, causing watery diarrhoea usually with blood and mucus, stomach pain and/or fever.
Contact your doctor as soon as possible for advice if your child gets these symptoms.
Common side effects
These may affect up to 1 in 10 people
- thrush (candida – a yeast infection of the vagina, mouth or skin folds)
- feeling sick (nausea), especially when taking high doses – if affected give NEWCLAV before food
- vomiting
- diarrhorea (in children).
Uncommon side effects
These may affect up to 1 in 100 people
- skin rash, itching
- raised itchy rash (hives)
- indigestion
- dizziness
Uncommon side effects that may show up in blood tests:
- increase in some substances (enzymes) produced by the liver
Rare side effects
These may affect up to 1 in 1000 people
- skin rash, which may blister, and looks like small targets (central dark spots surrounded by a paler area, with a dark ring around the edge – erythema multiforme)
If you notice any of these symptoms contact your docotor urgently
Rare side effects that may show up in blood tests:
- low number of cells involved in blood clotting
- low number of white blood cells
Other side effects
Other side effects have occurred in a very small number of people but their exact frequency is unknown.
- Allergic reactions (see above)
- Inflammation of the large intestine (see above)
- Inflammation of the protective membrane surrounding the brain (aseptic meningitis)
- Serious skin reactions:
- a widespread rash with blisters and peeling skin, particularly around the mouth, nose, eyes and genitals (Stevens-Johnson syndrome), and a more severe form, causing extensive peeling of the skin (more than 30% of the body surface – toxic epidermal necrolysis)
- widespread red skin rash with small pus-containing blisters (bullous exfoliative dermatitis)
- a red, scaly rash with bumps under the skin and blisters (exanthemous pustulosis).
- flu-like symptoms with a rash, fever, swollen glands, and abnormal blood test results (including increased white blood cells (eosinophilia) and liver enzymes) (Drug Reaction with Eosinophilia and Systemic Symptoms (DRESS))
Contact a doctor immediately if your child gets any of these symptoms.
- inflammation of the liver (hepatitis)
- jaundice, caused by increases in the blood of bilirubin (a substance produced in the liver) which may make your child’s skin and whites of the eyes appear yellow
- inflammation of tubes in the kidney
- blood takes longer to clot
- hyperactivity
- convulsions (in people taking high doses of NEWCLAV or who have kidney problems)
- black tongue which looks hairy
- stained teeth (in children), usually removed by brushing.
Side effects that may show up in blood or urine tests:
- severe reduction in the number of white blood cells
- low number of red blood cells (haemollytic anaemia).
- cristals in urine
Store below 25°C.
Do not use this medicineafter the expiry date which is stated on the carton. The expiry date refers to the last day of that month. The expiry date which is stated on the bottle label is for the unopened bottle.
Following reconstitution your medicine should be stored in the fridge and should be used within 7 days.
What NEWCLAV contains
- The active substances are 400 mg amoxicillin and 57 mg clavulanic acid (present as potassium clavulanate) in every 5 ml of suspension.
- The other ingredients are xanthan gum, hydroxypropylmethyl cellulose, saccharin sodium, colloidal anhydrous silica (aerosil), colloidal anhydrous silica (Syloid al-1), strawberry flavor, peach flavor, lemon flavor, succinic acid.
What NEWCLAV looks like and contents of the pack
White to off-white free flowing powder for reconstitution in water, at time of dispensing, to form an oral suspension.
Brown semitransparent glass bottles, TYPE III (with aluminium white caps).
Bottles of 150 ml bottle size for 70 ml suspension.
Bottles of 200 ml bottle size for 140 ml suspension.
Not all pack sizes may be marketed.
Medochemie Ltd, 1-10 Constantinopeoleus street, 3011, Limassol, Cyprus
MEDOCHEMIE LTD (FACTORY B), 48 Iapetou street, Agios Athanassios Industrial Area, 4101 Agios Athanassios, Limassol, Cyprus
For any information about this medicine, please contact “NEW PHARMA” LTD
This leaflet was last revised in September 2017
Advice/medical education
Antibiotics are used to treat infections caused by bacteria. They have no effect against infections caused by viruses.
Sometimes an infection caused by bacteria does not respond to a course of an antibiotic. One of the commonest reasons for this to occur is because the bacteria causing the infection are resistant to the antibiotic that is being taken. This means that they can survive and even multiply despite the antibiotic.
Bacteria can become resistant to antibiotics for many reasons. Using antibiotics carefully can help to reduce the chance of bacteria becoming resistant to them.
When your doctor prescribes a course of an antibiotic it is intended to treat only your current illness. Paying attention to the following advice will help prevent the emergence of resistant bacteria that could stop the antibiotic working.
- It is very important that you take the antibiotic at the right dose, at the right times and for the right number of days. Read the instructions on the label and if you do not understand anything ask your doctor or pharmacist to explain.
- You should not take an antibiotic unless it has been prescribed specifically for you and you should use it only to treat the infection for which it was prescribed.
- You should not take antibiotics that have been prescribed for other people even if they had an infection that was similar to yours.
- You should not give antibiotics that were prescribed for you to other people.
- If you have any antibiotic left over when you have taken the course as directed by your doctor you should take the remainder to a pharmacy for appropriate disposal.
—————————————————————————————————————————
Instructions for reconstitution
Check cap seal is intact before using. Shake bottle to loosen powder. Add volume of water (as indicated below) invert and shake well. Alternatively fill the bottle with water to just below the mark on bottle label, invert and shake well, then top up with water exactly to the mark, invert and again shake well.
| Strength | Volume of water to be added at reconstitution (ml) | Final volume of reconstituted oral suspension (ml) |